Մի ողջ Արցախի Հանրապետություն քայքայել, հայաթափել է ու ոչ մի բան՝ դեռ իր տեղում է․ 4 գյուղն ի՞նչ է, որ չհանձնի․ Զաքարյան
20/04/2024 15:25
ՀՀ ՊՆ նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը գրում է․ «Մի ողջ Արցախի Հանրապետություն քայքայել, հայաթափել ու տարածքներն անտրտունջ հանձնել է, ու ոչ մի բան. նա դեռ իր տեղում է...
200 ք/կմ-ից ավելի սուվերն տարածք միտումնավոր, ուրախ-ուրախ հանձնել է թուրքական օկուպացիայի, և ոչինչ. նա դեռ իր տեղում է...
Գորիս—Կապան 21 կմ ճանապարհը՝ հարակից տարածքներով, հանձնել է թշնամուն, ու բան չի փոխվել. նա դեռ իր տեղում է...
5000-ից ավելի մարդ է զոհել պլանավորված պատերազմում, որպեսզի իրեն չասեն հող հանձնող դավաճան, ու միևնույն է՝ բան չի փոխվել. նա դեռ կառչած է իր աթոռին...
Շուրջ 6 միլիարդ ԱՄն դոլար ընդհանուր արժողությամբ զենք և զինամթերք թողել է թշնամուն ու կարծես ոչինչ տեղի չի ունեցել. նա գոհ ու երջանիկ սոսնձված է իր ոստիկանապետության աթոռին...
Ում ուզել՝ զրպարտել է, ում ուզել՝ կալանավորել է, ումից ուզել՝ հաշվեհարդար է տեսել, էլ չեմ ասում մեքենայի տակ գցելու կամ դատարանի դահլիճում սպանելու մասին, բայց միևնույն է՝ նա դեռ իր տեղում է...
Եվ այլն, եվ այլն, և այլն...
2018թ-ից Հայաստանին իշխող թուրքական աղետն ամբողջովին թվարկել ու նկարագրել հնարավոր չէ:
Հետևաբար՝ 4 գյուղն ի՞նչ է, որ չհանձնի: Դավաճանության ու հերթական կապիտուլյացիայի այս արդարացումները նրա համար են, որ ավելի հեշտությամբ հաջորդ 4 տարածքները հանձնի, և այդպես շարունակ...
Չեմ բացառում, որ շուտով կլսենք Մատենադարանից արժեքավոր նյութերի անհետացման մասին: Համոզված եմ, որ վերակառուցման կամ այլ անվան տակ՝ քայքայման են տանելու Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: Իսկ Ծիծեռնակաբերդը կարող են մի գեղեցիկ բացատրությամբ քանդել ու թողել այդպես: Նույնը նաև սպառնում է Եռաբլուր պանթեոնին, պատմա-մշակութային արժեքներին, ՀՀ Զինված ուժերին, Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցուն, հանրակրթական դպրոցներին և այլն:
Այնպես, ինչպես ակադեմիական կեղծ քաղաքի անվան տակ (որը գռազ կգամ ցանկացածի հետ, որ չի կառուցվելու, որովհետև միակ նպատակը գործող ԲՈՒՀ-երի շենքերը յուրացնելն է) ավիրվում է Երևանի գիտա-կրթական պատմությունն ու ավանդույթը:
Երևանն էլ կդարձնեն թուրքական մեծ չայխանա ու անվերահսկելի «проходной двор»՝ տարբեր ազգերի համար:
Այս ամենը հնարավոր է դարձել, դառնում և դառնալու այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեր հասարակության յուրաքանչյուր անդամ չի գիտակցել մեղքի իր բաժինը և դուրս չի եկել փողոց՝ այն սրբագրելու համար»:

Закарян: Он разрушил целую Республику Арцах, деарменизировал ее, и после всего этого остется у власти: Что для него эти 4 деревни, чтобы не сдать их?
20/04/2024 16:36
Бывший заместитель министра обороны Республики Армения Артак Закарян пишет: «Он разрушил целую Республику Арцах, деарменизировал ее и сдал территории без колебаний, и ничего: он все еще на своем месте...
Более 200 квадратных километров суверенной территории были сознательно и радостно отданы им под турецкую оккупацию, и ничего: он все еще на своем месте...
Он сдал врагу 21 км дороги Горис-Капан с прилегающими территориями, и ничего не изменилось: он все еще на своем месте...
Он пожертвовал более 5000 человек в спланированной войне, чтобы его не называли предателем, сдавшим земли, и всё равно ничего не изменилось: он все еще цепляется за свое кресло.
Он оставил противнику оружие и боеприпасы общей стоимостью около 6 миллиардов долларов США и, создается впечатление, что ничего и не произошло: он довольный и счастливый, прилипший к своему полицейскому креслу...
Он оклеветал кого хотел, арестовал кого хотел, отомстил кому хотел, не говоря уже о совершении наезда или об убийстве человека в зале суда, но он по-прежнему на своем месте...
И так далее, и так далее...
Полностью перечислить и описать ту турецкую катастрофу, которая правит Арменией с 2018 года, невозможно.
Следовательно что для него эти 4 деревни, чтобы не сдать? Эти оправдания предательства и очередной капитуляции делаются для того, чтобы ему было легче сдать следующие 4 территории и так далее...
Не исключаю, что вскоре мы услышим об исчезновении ценных материалов из Матенадарана. Я уверен, что Музей-институт Геноцида армян будет уничтожен под именем реконструкции или под другим названием. А Цицернакаберд могут под каким-нибудь предлогом снести и оставить так. То же самое угрожает пантеону «Ераблур», историко-культурным ценностям, Вооруженным силам Республики Армения, Армянской Апостольской Святой Церкви, общеобразовательным школам и т.д.
Также, как под именем фейкового академического городка (который, готов поспорить, не будет построен, поскольку единственная цель – присвоение зданий существующих университетов) уничтожаются научная и образовательная история и традиции Еревана.
А Ереван превратят в большую турецкую чайхану и неконтролируемый «проходной двор» для разных народов.
Все это стало возможным, становится и станет возможным до тех пор, пока каждый член нашего общества не осознает свою долю вины и не выйдет на улицу исправлять ее».