Իհարկե, սա ձեռքբերում է Ադրբեջանի համար, բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ սա էական ձեռքբերում է նաև ՀՀ-ի համար․ Փաշինյան (Տեսանյութ)
20/04/2024 13:24
Ուզում եմ էլի ընդգծել, որ, իհարկե, սա ձեռքբերում է և՛ Ադրբեջանի համար, բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ սա էական ձեռքբերում է նաև Հայաստանի Հանրապետության համար․ Ստեփանավանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի որոշմանը։
«Ըստ էության, Հայաստանն ու Ադրբեջանը արդեն երկկողմանի ստորագրություններով հաստատեցին միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը և հաստատեցին, որ սահմանազատման գործընթացում ոչ թե նոր սահման է ստեղծվելու, այլ վերարտադրվելու է ԽՍՀՄ փլուզման պահին դե յուրե իրավական նշանակություն ունեցող սահմանը»,-ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ այս իրադարձությունը համարում է անկյունաքարային ՀՀ-ի ինքնիշխանության, անկախության, զարգացման հաջորդ փուլի համար:
«Սա անկյունաքար է, և այս անկյունաքարի շուրջ մենք պետք է կարողանանք այդ կառուցման, ստեղծման գործընթացն իրականացնել»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ այս որոշումը էականորեն նվազեցնելու է անվտանգային այն ռիսկերը, որ ունենք Բաղանիս-Կիրանց-Ոսկեպար հատվածում և նաև Հայաստանի սահմանի ողջ երկայնքով:
«Եթե դուք նկատել եք, մենք պայմանավորվել ենք այս հատվածի վերաբերյալ, բայց նաև հիմնարար սկզբունք ենք որդեգրել հետագա սահմանազատման ողջ գործընթացի համար, ինչը նշանակում է՝ կարող ենք բոլոր վիճահարույց հարցերը, արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, նստել և բանակցությունների սեղանի շուրջ լուծել»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:

Пашинян: Конечно, это достижение для Азербайджана, но хочу подчеркнуть, что это также значительное достижение и для Армении (Видео)
Хочу еще раз подчеркнуть, что, конечно, это достижение для Азербайджана, но хочу подчеркнуть, что это также значительное достижение и для Республики Армения. Об этом в беседе с журналистами в Степанаване заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, сославшись на решение комиссии по демаркации госграницы.
«Фактически Армения и Азербайджан уже подтвердили признание территориальной целостности друг друга двусторонними подписями. Они подтвердили, что в процессе демаркации новая граница не создавалась, но де-юре граница, имевшая юридическое значение на момент распада СССР, будет воспроизведена",-  сказал Пашинян, отметив, что считает это событие краеугольным камнем следующего этапа суверенитета, независимости и развития Республики Армения.
"Это краеугольный камень, и вокруг этого краеугольного камня мы должны быть в состоянии реализовать процесс строительства и созидания", - сказал премьер-министр, добавив, что это решение значительно снизит риски безопасности, которые мы имеем на участке Баганис-Киранц-Воскепар, а также вдоль всей границы Армении.
"Если вы заметили, мы достигли соглашения по этой части, но мы также приняли основополагающий принцип для всего процесса дальнейшей демаркации границы, а это значит, что мы можем сесть за стол переговоров и решить все спорные вопросы, согласно уже достигнутым договоренностям», - подчеркнул премьер-министр Армении.