«Կարևոր քայլ է»․ Բլինքենը ողջունել է սահմանազատման հարցով ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի ձեռք բերած համաձայնությունը
20/04/2024 09:28
Կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու ուղղությամբ սա կարևոր քայլ է, անդրադառնալով սահմանազատման շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությանը՝  X-ի էջում գրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
Նա նշել է․«Մենք ողջունում ենք հայտարարությունն, ըստ որի, Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության են եկել 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես սահմանների սահմանազատման հիմք ընդունել»։

«Это важный шаг»: Блинкен приветствовал достигнутое между Арменией и Азербайджаном соглашение о демаркации границы
20/04/2024 10:32
Это важный шаг на пути к заключению прочного и достойного мирного соглашения, ссылаясь на достигнутое между Арменией и Азербайджаном соглашение о демаркации границы, написал на странице X госсекретарь США Энтони Блинкен.
Он отметил: "Мы приветствуем сообщение о том, что Армения и Азербайджан согласовали Алма-Атинскую декларацию 1991 года в качестве основы для делимитации границы между двумя странами".