Իշխանությունները շարունակում են իրենց կապիտուլյանտական քաղաքականությունը, որը հարցական տակ է դնում մեր երկրի անվտանգությունը և բուն գոյությունը. ՀՀԿ ԳՄ հայտարարությունը
21/04/2024 22:57
ՀՀԿ ԳՄ հայտարարությունը՝ սահմանազատման հետ առնչվող գործընթացների վերաբերյալ․
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները ուժի սպառնալիքի ներքո շարունակում են իրենց կապիտուլյանտական քաղաքականությունը, որը հարցական տակ է դնում մեր երկրի անվտանգությունը և բուն գոյությունը։
Ըստ այդ պայմանավորվածության, Բաղանիս, Ոսկեպար, Կիրանց և Բերքաբեր բնակավայրերի սահմանազատումն Ադրբեջանի հետ համարվելու է վերջանական՝ անկախ ամբողջ սահմանի հետագա սահմանազատման գործընթացի ավարտից։ Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի տիրապետության տակ են անցնելու ստարատեգիական կարևորություն ունեցող տարածքներ, որոնք ներկայումս գտնվում են ՀՀ Զինված Ուժերի վերահսկողության ներքո: Այդ չորս գյուղերի հատվածում մեր զինված ուժերը ետ են քաշվելու և տեղը զիջելու են ադրբեջանական սահմանապահ զորքերին: Բացի այդ, ադրբեջանական վերահսկողության տակ են անցնելու տեղի բնակչության համար կենսական ենթակառուցվածքները։ Հատկանշական է, որ Հայաստանի իշխանությունները այս միակողմանի զիջմանն են գնում այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հեռանալ Հայաստանի Հանրապետությունից գրավված տարածքներից։
Նման հատվածական սահմանազատումն անընդունելի է, քանի որ այն նշանակում է միայն միակողմանի զիջումներ ադրբեջանական կողմին։ Սահմանազատման գործընթացը պետք է սկսվի ոչ թե փաստացի տարածքային փոփոխություններից, այլ սահմանի բոլոր հատվածների սահմանազատման հերթականության որոշումից, դրանք սահմանազատելուց և միայն դրանից հետո տեղանքի վրա սահմանագծման փոխադրումից։
Ադրբեջանը հստակ հայտարարել է, որ այս խնդրի լուծումից հետո անդրադառնալու է այսպես կոչված անկլավների վերադարձման խնդրին։ Ակնհայտ է, որ գործող իշխանությունները նույն «հիմնավորմամբ» այդ տարածքները, որոնք իրավաբանորեն Հայաստանի Հանրապետության տարածք են, նույնպես հանձնելու են Ադրբեջանին։ Տավուշի հատվածում դա նշանակելու է, որ սահմանամերձ գյուղերը հայտնվելու են ադրբեջանական շրջապատման մեջ՝ դրանից բխող բոլոր աղետալի հետևանքներով։
Հայաստանի իշխանությունները փորձում են իրենց կապիտուլյանտական քայլը ներկայացնել որպես հաջողություն՝ հղելով պայմանավորվածության այն կետին, ըստ որի կողմերը սահմանազատման գործընթացում առաջնորդվելու են Ալմա Աթայի 1991թ. հռչակագրով: Սա բացահայտ աչքակապություն է, քանի որ նույն պայմանավորվածության տեքստում խոսվում է այն մասին, որ ապագա խաղաղության պայմանագրում կարող են նախատեսվել այլ կարգավորումներ։ Ադրբեջանական կողմը երբեք չի թաքցրել, որ սահմանազատման գործընթացում ինքն առաջանորդվելու է ոչ թե միջազգային իրավունքով, այլ «արդարության» սկզբունքով։
Միջազգային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ սահամանզատման գործընթացում չափազանց կարևոր է սահմանների օպտիմիզացիան, որի նպատակն է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների ավանդական տնտեսական գործունեության համար պայմանների ստեղծումը, գոյություն ունեցող տրանսպորտային, մելիորացիոն,կոմունալ ենթակառուցվածքների գործունեությունը, պաշտամունքային նշանակության օբյեկտների պահպանումը։ Ակնհայտ է, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից որդեգրած քաղաքականության արդյունքում խաթարվելու են բնակչության համար կենսական նշանակություն ունեցող այս արժեքները։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Նիկոլ Փաշինյանը ուղղակի է հայտարարել, որ Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքը չհանձնելու դեպքում Ադրբեջանը պատերազմ է սկսելու Հայաստանի դեմ, հավաքական Արևմուտքը անթաքույց հրճվանքով է ողջունում 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման պայմանավորվածությունները։ Առավել քան ակներև է, որ նման գործընթացը չի կարող հանգեցնել երկու երկրների միջև արդարացի և կայուն խաղաղության հաստատմանը։
Ըստ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման վերաբերյալ մամլո հաղորդագրության, հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է արձանագրություն, սակայն դրա տեքստը չի հրապարակվել։
ՀՀԿ դիրքորոշումը սահմազատման հետ առնչվող գործընթացների վերաբերյալ հստակ արտահատված է Ազգային Ժողովում վերջերս ներկայացված ընդդիմադիր խմբակցությունների հայտարարության նախագծում, որը մերժվեց իշխող խմբակցության կողմից․
1. Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև սահմանազատումն ու սահմանագծումը պետք է համապատասխանի միջազգային լավագույն պրակտիկային ու նորմերին և պետք է բխի «ՄԱԿ-ի Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին Վիեննայի կոնվենցիայի» (1969) «Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի» (1975) և ԵԱՀԿ քարտուղարության «Պետական սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում, հրատապ հարցեր և լուծման ուղիներ» (2017թ.) փաստաթղթի հայեցակարգային նորմերից, այդ թվում այն հիմնարար սկզբունքից, համաձայն որի առ ոչինչ է ուժի սպառնալիքի կամ այն կիրառելու միջոցով ձեռք բերված ցանկացած միջազգային համաձայնություն:
2. Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև սահմանազատումն ու սահմանագծումը կարող է իրականացվել վստահության մթնոլորտի պայմաններում, որի ձեւավորման նպատակով կարևորագույն նախապայմաններ են ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը, Ադրբեջանի ագրեսաների դադարեցումը, բոլոր ռազմագերիների ու պահվող անձանց վերադարձը, առկա հումանիտար բնույթի խնդիրների լուծումը և մշակութային ժառանգության պահպանումը: Ընդ որում, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև սահմանազատումն ու սահմանագծումը որևէ կերպ չի կարող սահմանափակել Արցախի ժողովրդի՝ Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային երաշխիքներով հավաքական վերադարձի իրավունքը, ինչպես նաև կանխորոշել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) վերջնական կարգավիճակը»։

Власти продолжают свою капитулянтскую политику, которая ставит под вопрос безопасность и само существование нашей страны: Заявление исполнительного органа РПА
Заявление исполнительного органа РПА относительно процессов, связанных с демаркацией границы:
«Договоренности, достигнутые в результате встречи 19 апреля 2024 года комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, свидетельствуют о том, что власти Армении под угрозой применения силы продолжают свою капитулянтскую политику, которая ставит под вопрос безопасность и само существование нашей страны.
Согласно этой договоренности, делимитация населенных пунктов Баганис, Воскепар, Киранц и Беркабер с Азербайджаном будет считаться окончательной независимо от завершения процесса дальнейшей делимитации всей границы. Это означает, что под контроль Азербайджана перейдут территории стратегического значения, которые в настоящее время находятся под контролем вооруженных сил РА. На участке этих четырех сел наши вооруженные силы отойдут и уступят место азербайджанским пограничным войскам. Кроме того, под контроль Азербайджана перейдут жизненно важные для местного населения инфраструктуры. Примечательно, что власти Армении идут на эту одностороннюю уступку в условиях, когда Азербайджан неоднократно заявлял, что не собирается уходить с оккупированных у Республики Армения территорий.
Подобная частичная делимитация неприемлема, поскольку она означает лишь односторонние уступки азербайджанской стороне. Процесс делимитации границы должен начинаться не с фактических территориальных изменений, а с определения очередности делимитации всех участков границы, их делимитации и только после этого переноса демаркации на местность.
Азербайджан четко заявил, что после решения этой проблемы он обратиться к вопросу возвращения так называемых анклавов. Очевидно, что эти территории, которые юридически являются территорией Республики Армения, действующие власти с тем же «обоснованием» также передадут Азербайджану. На отрезке Тавуша это будет означать, что приграничные села окажутся в азербайджанском окружении – со всеми вытекающими из этого катастрофическими последствиями.
Власти Армении пытаются представить свой капитулянтский шаг как успех, ссылаясь на тот пункт договоренности, согласно которому стороны в процессе делимитации границы будут руководствоваться Алма-атинской декларацией 1991 года. Это откровенное очковтирательство, поскольку в тексте того же соглашения говорится, что в будущем мирном соглашении могут быть предусмотрены другие урегулирования.
Азербайджанская сторона никогда не скрывала, что в процессе делимитации границы будет руководствоваться не международным правом, а принципом «справедливости».
Международная практика показывает, что в процессе делимитации чрезвычайно важна оптимизация границы, целью которой является создание условий для традиционной хозяйственной деятельности жителей приграничных населенных пунктов, работа существующих транспортных, мелиорационных, коммунальных инфраструктур, сохранение объектов культового назначения. Очевидно, что в результате проводимой властями Армении политики эти жизненно важные для населения ценности будут разрушены.
Несмотря на то, что Никол Пашинян прямо заявил, что Азербайджан начнет войну против Армении, если территория, находящаяся под контролем Армении, не будет передана Азербайджану, коллективный Запад с нескрываемым восторгом приветствует договоренности встречи 19 апреля 2024 года. Более чем очевидно, что подобный процесс не может привести к установлению справедливого и стабильного мира между двумя странами.
Согласно пресс-релизу о встрече 19 апреля 2024 года комиссий Армении и Азербайджана по вопросам делимитации, в результате встречи был подписан протокол, однако текст этого протокола не опубликован.
Позиция РПА относительно процессов, касающихся делимитации, четко выражена в представленном недавно в Национальном собрании проекте заявления оппозиционных фракций, который был отклонен правящей фракцией.
1. Делимитация и демаркация между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой должны соответствовать лучшей международной практике и нормам и должны исходить из «Венской конвенции ООН о праве международных договоров» (1969 г.), «Хельсинкского заключительного акта» (1975 г.) и концептуальных норм документа Секретариата ОБСЕ «Делимитация и демаркация государственных границ, неотложные вопросы и пути решения» (2017 г.), включая основополагающий принцип, согласно которому любое международное соглашение, достигнутое путем угрозы силой или ее применения, является недействительным.
2. Делимитация и демаркация между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой может осуществляться в условиях атмосферы доверия, важнейшими предпосылками для формирования которой является вывод азербайджанских войск с суверенной территории РА, прекращение агрессий со стороны Азербайджана, возвращение всех военнопленных и удерживаемых лиц, решение существующих гуманитарных проблем и сохранение культурного наследия. Причем, делимитация и демаркация между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой никоим образом не может ограничить право народа Арцаха на коллективное возвращение в Нагорный Карабах под международными гарантиями, а также предрешить окончательный статус Арцаха (Нагорного Карабаха)».