Խաղաղության հոտը չի զգացվում, խաղաղություն ու անվտանգություն այսպես չեն հաստատում. Ավետ Ադոնց
ՀՀ արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար Ավետ Ադոնցի գնահատմամբ՝ խաղաղության օրակարգը պետք է չակերտների մեջ վերցնել։
«Խաղաղության օրակարգը ենթադրում է հետևողական մի աշխատանք, որը պետք է զգանք, որը կբերի խաղաղություն ու կայունություն թե՛ մեր երկրում, թե՛ մեր տարածաշրջանում։ Այսօրվա «Խաղաղության օրակարգը» դինամիկ զարգանում է, բայց ոչ խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ»,-  լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նա։
ԱԳ նախկին փոխնախարարի խոսքով՝ հանձնման, միակողմանի զիջումների փորձերը որևէ երաշխիք չեն պարունակում, որ, այնուամենայնիվ, եթե տարածքները հանձնվեն Ադրբեջանին, խաղաղություն կլինի։
«Խաղաղության հոտը չի զգացվում, խաղաղություն ու անվտանգություն այսպես չեն հաստատում»,- ընդգծեց Ադոնցը։

Авет Адонц: Нет ощущения мира, мир и безопасность так не устанавливаются
По мнению бывшего заместителя министра иностранных дел Республики Армения Авета Адонца, мирную повестку необходимо взять в кавычки.
«Мирная повестка дня предполагает последовательную работу, которую мы должны ощущать, которая принесет мир и стабильность как в нашу страну, так и в наш регион. Сегодняшняя "Мирная повестка дня" динамично развивается, но не в сторону установления мира", - сказал он на встрече с журналистами.
По словам бывшего заместителя министра иностранных дел, попытки сдачи и односторонние уступки не содержат никаких гарантий, что, однако, в случае передачи территорий Азербайджану наступит мир.