Անհապաղ վերանայել մամուլի դեմ ուղղված կառավարության որոշումը և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին հնարավորություն տալ ազատորեն լուսաբանել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները․ ՀԺՄ
23/04/2024 17:13
Հայաստանի Ժուռնալիստների միության հայտարարությունը․
«Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տարածել է հաղորդագրութուն, ըստ որի՝ «ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի կապակցությամբ ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության կողմից հարգանքի տուրք մատուցելու արարողությունը լինելու է արարողակարգային» (Այն բաց կապուղիով ուղիղ եթերում հեռարձակելու է Հանրային հեռուստաընկերությունը)։ Նույն հաղորդագրությամբ նշվում է, որ վարչապետի աշխատակազմը միջոցառումը լուսաբանելու նպատակով հավատարմագրելու է միայն լուսանկարիչների, իսկ ԶԼՄ բոլոր ներկայացուցիչների մուտքը հուշահամալիր բաց կլինի 09։30-ից։
Սա Հայաստանի գործող իշխանությունների կողմից տեղեկատվություն ստանալու սահմանափակման, մասնագիտական աշխատանքի լիարժեք կատարման հերթական աղմկոտ, ամոթալի արտահայտությունն է: Ավելին, նման նախադեպ երբևէ չի եղել:
Իշխանություններն իրենց այդ անթույլատրելի որոշմամբ ի ցույց են դնում իրենց վախերը, և, ամենակարևորը՝ լրատվամիջոցների, լրագրողի աշխատանքի նկատմամբ իրենց վերաբերմունքը:
Պաշտոնյաների մասնակցությունը նման միջոցառումներին բոլոր դեպքերում լինում է արարողակարգային, և տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության՝ հայտարարության մեջ նշված հիմնավորումը պարզունակ դատարկաբանություն է։ Նման միջոցառումների արարողակարգային բնույթը որևէ կերպ չի սահմանափակում այլ ԶԼՄ ներկայացուցիչների կողմից լուսաբանելու հնարավորությունը, անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը։
Ընդ որում, այս գործելակերպը՝ մամուլի դեմ արդեն նաև գերեզմանատներն ու հուշարձանների,հուշակոթողների տարածքները փակելը, կառավարության համար դառնում է գործելակերպ։
Այս տարվա հունվարի 28-ին՝ Հայկական բանակի կազմավորման տոնի առիթով, կոպտորեն արգելվել էր լրագրողների մուտքը Եռաբլուր զինվորական պանթեոն։
Իրեն «ժողովրդավարության բաստիոն» հռչակող երկրի իշխանության կողմից նման քայլերը, հատկապես՝ դրանց հետևողական բնույթը, վկայում են իրականում ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարման, այդ թվում ու առաջին հերթին՝ մամուլի, խոսքի ազատության դեմ սանձարձակ քայլերի մասին։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է Կառավարության  հակաժողովրդավարական այս գործելաոճը և պահանջում է անհապաղ վերանայել մամուլի դեմ ուղղված այս որոշումը և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին հնարավորություն տալ ազատորեն լուսաբանել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները՝ առանց ժամային սահմանափակումների»։

Союз журналистов Армении: Решение правительства позорно, неприемлемо и беспрецедентно
"Департамент информации и общественных связей аппарата премьер-министра распространил сообщение, согласно которому “24 апреля церемония воздания высшим руководством Республики Армения дани уважения по случаю 109-й годовщины Геноцида армян будет протокольной” (она будет транслироваться в прямом эфире по открытому каналу Общественного телевидения). В том же сообщении отмечается, что для освещения мероприятия аппарат премьер-министра будет аккредитовать только фоторепортеров, а для всех представителей СМИ мемориальный комплекс будет открыт с 09:30.
Это очередное шумное, позорное проявление действующими властями Армении ограничения представителей СМИ в получении информации, полноценного выполнения профессиональной деятельности. Более того, подобного прецедента еще не было.
Этим позорным решением власти демонстрируютсвои страхи и, самое главное, свое отношение к работе СМИ и журналистов.
Участие чиновников в подобных мероприятиях во всех случаях носит церемониальный характер, а обоснование, упомянутое в сообщении Департамента информации и общественных связей, является простым пустозвонством. Церемониальный характер подобных мероприятий никоим образом не ограничивает возможность, необходимость и важность освещения их представителями иных средств массовой информации.
Причем подобный метод закрытия для прессы территории кладбищ, памятников и мемориальных комплексов становится для правительства методомработы. 28 января этого года, по случаю праздника формирования Армянской Армии, был грубо запрещен вход журналистов в военный пантеон "Ераблур".
Подобные шаги правительства страны, декларировавшей себя “бастионом демократии”, особенно их последовательный характер в действительности свидетельствуют о попрании демократических ценностей, включая, прежде всего, необузданные шаги в отношении свободы прессы и слова.
Союз журналистов Армении решительно осуждает подобный антидемократический стиль работы правительства и требует незамедлительного пересмотра этого решения, направшленного против СМИ и предоставления представителям СМИ возможности свободно освещать мероприятия годовщины Геноцида армян без временных ограничений".