Ալիևը հայտարարել է դելիմիտացիայի ժամանակ Հայաստանին նոր տարածքային պահանջներ ներկայացնելու մտադրության մասին․ «Էքսկլավներն» է պահանջելու
23/04/2024 16:51
4 գյուղերի հետ կապված հարցը մենք բարձրացրել ենք անմիջապես «ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ անդրադառնալով Տավուշի 4 գյուղերին, որոնք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել հանձնել Ադրբեջանին։
«Այլ է «էքսկլավների» հարցը, քանի որ այն ավելի բարդ է։ Դրանք գտնվում են այլ երկրով շրջաապատված տարածքում, այդ պատճառով էլ դրանց հետ կապված հարցերը պետք է լուծվեն դելիմիտացիայի գործընթացի ժամանակ»,- ասել է Ալիևը։

Алиев заявил о своем намерении предъявить Армении новые территориальные требования в ходе делимитации границы: Потребует «Эксклавы»
23/04/2024 17:28
Мы подняли вопрос, связанный с четырьмя сёлами сразу после второй Карабахской войны. На самом деле, мы никогда не забывали о об этих селах. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, имея в виду 4 села Тавуша, которые премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил готовность сдать Азербайджану.
«Другое дело - вопрос «эксклавов», поскольку он более сложный. Они расположены на территории, окружённой другой страной. Поэтому связанные с ними вопросы должны быть решены в процессе делимитации», - сказал Алиев.