Անցած տարի այս օրը Ալիևը տեղադրեց ապօրինի անցակետը Բերձորի միջանցքում․ Հուսամ՝ այսօր Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տեղադրված սահմանային առաջին սյունը նույն հետևանքը չի թողնելու, ինչ անցակետն է թողել
23/04/2024 22:36
Տավուշի գյուղերը չպետք է տրվեն Ադրբեջանին, և իշխանությունների այդ որոշման դեմ հանրային բողոքը հիմնավոր է, իսկ պայքարի մեթոդները՝ իրավաչափ:
Նույնիսկ եթե սահմանազատման ու սահմանագծման հարցում  իշխանությունները հիմք են վերցնում Ալմա Աթայի փաստաթուղթն ու խորհրդային հանրապետությունների վարչական սահմանները, ապա այդ դեպքում նույնպես Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում առկա բոլոր հիմնախնդիրները պետք է լուծում ստանան համապարփակ ու փաթեթային կերպով: Առնվազն շրջանակային համաձայնագիր է պետք, որը կհասցեագրի բոլոր հակամարտային հարցերը, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի հավաքական, անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձը Հայրենիք:
Բռնապետ ու ցեղասպան Ալիևին և իր տերերին պետք է ոչ թե հակամարտության կարգավորումը, այլ՝ Հայաստանի ու հայերի նվաստացման ու մասնատման գործընթացը և այդ ընթացքում ստացած զիջումները Հայաստանից:
Մի՛ մոռացեք՝ ուղիղ մեկ տարի առաջ Ալիևը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ «Հայաստանը Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հավերժական թշնամին է»: Ի դեպ, հիշեցնեմ նաև, որ անցած տարի այս օրը Ալիևը տեղադրեց ապօրինի անցակետը Բերձորի միջանցքում, իսկ մեկ տարի անց՝ այսօր, տեղադրվեց առաջին սահմանագծման սյունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: Հուսամ՝ այդ սյունը նույն հետևանքը չի թողնելու հայ ժողովրդի համար, ինչ անցակետն է թողել:

Бегларян: Надеюсь, что пограничный столб между Арменией и Азербайджаном не оставит для армянского народа тех же последствий, что и КПП, установленный в прошлом году в Бердзоре
Села Тавуша не должны быть переданы Азербайджану, и общественный протест против такого решения властей оправдан, а методы борьбы легитимны.
Даже если власти возьмут за основу демаркации и делимитации границы Алма-Атинский документ и административные границы советских республик, то и в этом случае все проблемы в армяно-азербайджанских отношениях должны решаться комплексно и пакетно. Необходимо как минимум рамочное соглашение, которое урегулирует все конфликтные вопросы, включая коллективное, безопасное и достойное возвращение народа Арцаха на Родину.
Диктатору и совершившему геноцид Алиеву и его хозяевам нужно не урегулирование конфликта, а процесс унижения и разделения Армении и армян и уступки, полученные от Армении в этом процессе.
Не забывайте, ровно год назад Алиев публично заявил, что «Армения является вечным врагом Азербайджана и Турции». Кстати, напомню еще, что в этот день в прошлом году Алиев установил незаконный КПП в Бердзорском коридоре, а год спустя, сегодня, был установлен первый пограничный столб между Арменией и Азербайджаном. Я надеюсь, что этот столб не оставит для армянского народа тех же последствий, что и КПП.