«Անհնար է, Հայաստանը չի կարող ազատվել եռակողմ հայտարարության այդ դրույթից»․ Ալիևը կրկին «Զանգեզուրի միջանցքն» է պահանջում
23/04/2024 17:19
« «Զանգեզուրի միջանցքի» հետ կապված  հարցը հստակ արտացոլված է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության մեջ»,- այսօր հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Այո, «Զանգեզուրի միջանցք» բառերն այնտեղ նշված չեն, բայց գրված է, որ Ադրբեջանի արևելյան հատվածի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև պետք է լինի տրանսպորտային կապ, որը պետք է վերահսկվի ռուսական սահմանապահ ուժերի կողմից։ Այդ հայտարարությունը ստորագրել են ՌԴ նախագահ Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը և ես։ Եվ արդեն երեք տարուց ավելի է, ինչ Հայաստանը փաստացի խախտում է այս դրույթը, իսկ հիմա էլ նրանք ցանկանում են, այսպես ասած, ազատվել այդ դրույթից, բայց դա հնարավոր չէ։ Նրանք արգելափակում են Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ ճանապարհային կապ հաստատելու մեր հնարավորությունը։ Այս պահվածքը, իհարկե, շատ հիասթափեցնող է»,- ասել է Ալիևը։

«Это невозможно, Армения не может отказаться от этого положения трехстороннего заявления»: Алиев снова требует «Зангезурский коридор»
23/04/2024 17:37
«Вопрос «Зангезурского коридора» четко отражен в трехстороннем Заявлении, подписанном 10 ноября 2020 года»,- заявил сегодня президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Да, слова «Зангезурский коридор» там не упоминаются. Однако там написано, что между восточной частью Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой должно быть транспортное сообщение, контроль за которым должны обеспечивать пограничные силы России. Это заявление было подписано Президентом Путиным, премьер-министром Пашиняном и мной. И вот уже более трех лет Армения фактически нарушает это положение. А теперь они хотят, так сказать, избавиться от этого положения. Но это невозможно. Они блокируют возможность установления дорожного сообщения с Нахчыванской Автономной Республикой. Такое поведение, конечно же, очень разочаровывает», - заявил Алиев.