Մենք պետք է գործենք հիմա՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար․ Ռոբերտ Քենեդի կրտսեր
ԱՄՆ-ի գալիք համապետական ընտրություններում նախագահի անկախ թեկնածու Ռոբերտ Քենեդի կրտսերը հայտարարություն և տեսանյութ է հրապարակել՝ ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանությունը և անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտմանը։
Նա կոչ արել պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտումների, պատանդներ պահելու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ռոբերտ Քենեդի կրտսերը հանդես է եկել նաև Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու կոչով:
«Արցախի էթնիկ զտումից հետո ադրբեջանական վարչակարգը դեռևս որպես պատանդներ է պահում Արցախի քաղաքական ղեկավարությունը՝ նախկին նախագահներին, նախարարների և խորհրդարանի անդամների, ինչպես նաև տասնյակ այլոց՝ Հայաստանից տարածքային հետագա զիջումներ պարտադրելու համար»,- նշել է նախագահի թեկնածուն:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի վարչախումբը սպառնում է ներխուժել Հայաստան, եթե չզիջեն մի քանի քաղաքներ և գյուղեր Հայաստանի սահմաններից ներս։
«Այսօր ադրբեջանական բուլդոզերները ոչնչացնում են այն, ինչ մնացել է Արցախի հայկական ժառանգությունից։ Եթե   չլինի միջազգային աջակցություն, 1915 թվականին սկսված Հայոց ցեղասպանությունն ավարտին կհասցվի առաջիկա շաբաթների և ամիսների ընթացքում: Մենք պետք է գործենք հիմա Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար՝ կոչ անելով ազատ արձակել պատանդներին և պատժամիջոցներ կիրառելով, մինչև բնիկ հայերի՝ Արցախ վերադարձի ապահով և կենսունակ ճանապարհին հասնելը։ Չնայած այսօր մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցը, սակայն հայերի դժբախտությունը դեռ ավարտված չէ, և մենք պետք է վերստին հանձնառություն ստանձնենք՝ վերջ տալու էթնիկ զտումներին և պաշտպանելու հայերի ինքնորոշման իրավունքը»,- ասել է Ռոբերտ Քենեդի կրտսերը։

Роберт Кеннеди-младший, независимый кандидат на пост президента на предстоящих выборах в США, опубликовал заявление и видеоматериал, посвященные Геноциду армян и этнической чистки Азербайджана в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», он призвал привлечь Азербайджан к ответственности за этнические чистки в Арцахе, удерживание пленников и ввести санкции против Азербайджана.
«После этнической чистки Арцаха азербайджанский режим по-прежнему держит в качестве заложников политическое руководство Арцаха: бывших президентов, министров и членов парламента, а также десятки других, чтобы заставить Армению пойти на дальнейшие территориальные уступки», - сказал кандидат в президенты.
По его словам, режим Азербайджана угрожает вторжением в Армению, если не получит несколько городов и сел, находящихся в пределах Армении.
«Сегодня азербайджанские бульдозеры уничтожают то, что осталось от армянского наследия Арцаха. Без международной поддержки Геноцид армян, начавшийся в 1915 году, завершится в ближайшие недели и месяцы. Мы должны действовать сейчас, чтобы привлечь Азербайджан к ответственности, призывая к освобождению заложников и вводя санкции до тех пор, пока не будет найден безопасный и жизнеспособный путь возвращения коренных армян в Арцах. Хотя сегодня мы отмечаем уже 109-ю годовщину Геноцида армян, но тяжелое положение армян еще не закончилось, и мы должны подтвердить свою приверженность прекращению этнических чисток и защите права армян Арцаха на самоопределение», - сказал Роберт Кеннеди-младший.