Ընդդիմադիրները երրորդ երկրի դրդմամբ զբաղված են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կոնֆլիկտ հրահրելու գործով. Ալեն Սիմոնյան
25/04/2024 13:45
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարծում է, որ ընդդիմադիրները երրորդ երկրի դրդմամբ զբաղված են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կոնֆլիկտ հրահրելու գործով։
«Որ հարցը լուծվող հայտնվի ու գան խաղաղապահները։ Մեզ խաղաղապահ պետք չէ, մեզ պետք է, որ մենք մեր սահմանը վերահաստատենք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Սիմոնյանը նշեց, որ սահմանային սյուն տեղադրելը նշանակում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն իրարից տարածքային պահանջներ չունեն։
«Ադրբեջանն ընդունում է, որ սյունից այն կողմ Հայաստանն է, ու դրանից լավ բան գոյություն չունի, երբ երկկողմ ընդունում են սահմանները»,- ասաց ԱԺ նախագահը։

Ален Симонян: Оппозиционеры провоцируют конфликт между Арменией и Азербайджаном по наущению третьей страны
25/04/2024 18:38
Спикер Национального собрания Ален Симонян считает, что оппозиционеры занимаются провоцированием конфликта между Арменией и Азербайджаном по подстрекательству третьей страны.
«Чтобы вопрос был решен и пришли миротворцы. Нам не нужен миротворец, нам нужно подтвердить нашу границу", - сказал он в беседе с журналистами.
Симонян отметил, что установка пограничного столба означает, что Армения и Азербайджан не имеют друг к другу территориальных претензий.
"Азербайджан признает, что по ту сторону столба Армения, и нет ничего лучше, чем когда границы признаются на двусторонней основе", - сказал спикер НС.