«Սահմանային ճշգրտման անվան տակ իրականացվող գործընթացը խաղաղության երաշխիք չի ապահովում»․ Տիգրան Աբրահամյանը՝ ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ղեկավարին
26/04/2024 21:43
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի հետ հանդիպել ենք ԵՄ դեսպան, ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ղեկավարի հետ, հայտնել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկեցինք Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, սահմանների դելիմիտացիա/դեմարկացիային վերաբերվող հարցեր, ինչպես նաև` Հայաստանում մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրները:
Այս համատեքստում, դեսպանի հետ զրույցում  մատնանշեցինք Հայաստանի քաղբանտարկյալների առկայության, ոստիկանական բռնությունների աճի, Բաքվի բանտերում գտնվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների խնդիրը:
Խոսքումս նաև նշեցի, որ սահմանային ճշգրտման անվան տակ իրականացվող գործընթացն իրականում խաղաղության երաշխիք չի ապահովում, ավելին` դա հետագա սրացումների առիթ է դառնալու:
Դեսպանն այս համատեքստում անդրադարձավ ԵՄ մոտեցումներին և Հարավային Կովկասում ձևավորված իրադրության վերաբերյալ կառույցի պաշտոնական մոտեցումներին և անելիքներին»,- հանդիպման մասին գրել է Տիգրան Աբրահամյանը:

«Процесс, осуществляемый под названием «корректировка границ», не гарантирует мира»: Тигран Абрамян руководителю миссии ЕС в Армении
Вместе с главой фракции «Армения» Сейраном Оганяном мы встретились с послом ЕС, руководителем миссии ЕС в Армении, сообщил депутат фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
"В ходе встречи мы обсудили вопросы, связанные с армяно-азербайджанскими отношениями, делимитацией/демаркацией границ, а также проблемы, связанные с правами человека и демократией в Армении.
В этом контексте в беседе с послом мы указали на наличие в Армении политзаключенных, рост насилия со стороны полиции, проблему бывших военных и политических лидеров Арцаха в тюрьмах Баку.
В своей речи я также упомянул, что процесс, осуществляемый под названием корректировка границ, на самом деле не дает гарантии мира, более того, он станет поводом для дальнейшей эскалации.
В этом контексте посол коснулся подходов ЕС и официальных подходов и действий структуры относительно ситуации на Южном Кавказе", - написал о встрече Тигран Абрамян.