Հայաստանում նոր ԱԷԿ-ի կառուցման հետազոտություններին ներգրավված են նաև ամերիկյան կազմակերպություններ. ՏԿԵ փոխնախարար
26/04/2024 10:10
Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություններին ներգրավված են նաև ամերիկյան կազմակերպություններ, սակայն Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը նույնպես շարունակվում է:
Պատասխանելով այդ ոլորտում հայ-ամերիկյան հնարավոր փոխգործակցության վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Ապրիլի սկզբին ԱՄՆ-ը հայտարարել էր միջուկային էներգետիկայի զարգացման և էներգետիկական անվտանգության ապահովման հարցում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամության մասին: Հետաքրքրվեցինք, թե այդ ուղղությամբ արդեն ընթանո՞ւմ են քննարկումներ և ի՞նչ շրջանակ են դրանք ներառում:
Հարցի վերաբերյալ Հակոբ Վարդանյանը նշել է. «Հայաստանում միջուկային նոր էներգաբլոկի/էներգաբլոկների կառուցման շրջանակներում իրականացվում են տեխնիկատնտեսական հետազոտություններ, որում ներգրավված են նաև ամերիկյան կազմակերպություններ: Նրանց փոխանցվել են թեմայի վերաբերյալ ձևակերպված մոտեցումներն ու պատկերացումները: ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր համագործակցության ուղղությունների և ծավալների վերաբերյալ տեղեկատվության հանրայնացումն այս փուլում նպատակահարմար չենք համարում»:
2022 թվականին Դուբայում «Ռոսատոմ»-ը և Հայկական ԱԷԿ-ը ստորագրել էին փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի տարածքում ռուսական նախագծով միջուկային նոր էներգաբլոկների կառուցման շուրջ հնարավոր համագործակցությունը ուսումնասիրելու նպատակով։ Իսկ անցյալ տարվա դեկտեմբերին Երևանում կայացած Հայաստանի և Ռուսաստանի տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում ստորագրվել էր Մեծամորի ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը 10 տարով երկարացնելու մասին համաձայնագիր: Հայաստանը մտադի՞ր է շարունակել համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ և արդյոք դա չի խանգարի՞ ամերիկացիների հետ փոխգործակցությանը:
«Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության համագործակցությունը կրում է շարունակական բնույթ և ներկայումս ընթանում է էներգետիկայի բնագավառի մի շարք ուղղություններով: Որևէ պետության հետ համագործակցությունը չի դիտարկվում և չի կարող դիտարկվել ի վնաս մեկ այլ պետության»,- նշել է փոխնախարարը:
Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է նոր ԱԷԿ կառուցելու մտադրության մասին: Ո՞ր փուլում են այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, ի՞նչ տիպի և հզորության պետք է լինի նոր ատոմակայանը:
«Ներկայումս իրականացվում են տեխնիկատնտեսական հետազոտություններ, որոնք հնարավորություն կտան հասկանալ, թե Հայաստանի պարագայում որ տեխնոլոգիան և ինչ հզորության կայանն առավել արդյունավետ և տնտեսապես շահավետ կլինի»,- հայտնել է Հակոբ Վարդանյանը:
Ապրիլի 5-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Բրյուսելում քննարկել էին Հայաստանի տնտեսական զարգացման հեռանկարները: Հանդիպումից հետո Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Օ’Բրայենը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է աջակցել Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի զարգացմանը և էներգետիկ անվտանգության ապահովմանը:
«Մենք առաջարկում ենք երկու ճանապարհ: Առաջնային է գործող ատոմակայանի անվտանգության և արդյունավետության ուսումնասիրությունը: Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերությունը դիտարկում է միջուկային ոլորտում հնարավոր էներգետիկ համագործակցության տարբերակները։ Ամենից առաջ պետք են գիտական ​​փոխանակումներ՝ հնարավոր հետազոտության բաղադրիչը ուսումնասիրելու համար: Դրան կհաջորդեն ատոմակայանի փոխարինելիության և, վերջապես, ֆինանսական բաղադրիչի գնահատման հարցերը»,- նշել էր Ջեյմս Օ’Բրայենը:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հունիսին ստեղծվել է Հայաստանում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ: Ներկայումս գործող Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2036 թվականը: Վերջին տարիներին կայանում կատարվել են շահագործման երկարաձգմանը միտված տեխնիկական արդիականացման աշխատանքներ:

В исследованиях по строительству новой АЭС в Армении участвуют и американские организации: замминистра ТУИ
26/04/2024 10:21
В технических и экономических исследованиях по строительству в Армении новой атомной электростанции участвуют и американские организации, продолжается и сотрудничество с Россией.
На вопросы корреспондента «Арменпресс» о возможном армяно-американском сотрудничестве в этой сфере, ответил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Акоп Варданян.
-В начале апреля США заявили о готовности поддержать Армению в вопросе развития ядерной энергетики и обеспечения энергетической безопасности
-В рамках строительства нового ядерного энергоблока/энергоблоков в Армении проводятся технико-экономические исследования, в которых участвуют и американские организации.
-В 2022 году в Дубае «Росатом» и Армянская АЭС подписали меморандум о взаимопонимании с целью изучения возможного сотрудничества по строительству на территории Армении новых ядерных энергоблоков по российскому проекту. В декабре прошлого года на заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Россией в Ереване было подписано соглашение о продлении срока эксплуатации второго энергоблока Мецаморской атомной электростанции на 10 лет. Армения намерена продолжать сотрудничество с Россией, и не помешает ли это сотрудничеству с американцами?
-Сотрудничество между Республикой Армения и Российской Федерацией носит непрерывный характер и в настоящее время продолжается по ряду направлений в области энергетики. Сотрудничество с каким-либо государством не рассматривается и не может рассматриваться в ущерб другому государству.
-На каком этапе находятся работы в этом направлении, какого типа и какой мощности должна быть новая атомная электростанция?
-В настоящее время проводятся технико-экономические исследования, которые позволят понять, какая технология и электростанция какой мощности в случае Армении будет наиболее эффективной и экономически выгодной.
5 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян, госсекретарь США Энтони Блинкен и глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен обсудили в Брюсселе перспективы экономического развития Армении. После встречи заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен заявил, что США готовы содействовать развитию атомной энергетики в Армении и обеспечению энергетической безопасности.
«Мы предлагаем два направления. Изучение безопасности и эффективности действующей атомной электростанции является приоритетом. Партнерство Армения-США рассматривает варианты возможного энергетического сотрудничества в атомной сфере. Прежде всего, необходим научный обмен для изучения возможного исследовательского компонента. После этого последуют вопросы о заменяемости АЭС и, наконец, оценка финансовой составляющей», - отметил Джеймс О'Брайен.
Напомним, что в июне 2023 года в Армении была создана межведомственная рабочая группа по строительству нового атомного энергоблока. Срок эксплуатации действующей Мецаморской АЭС продлен до 2036 года. В последние годы на станции проводятся работы по технической модернизации, направленные на продление срока ее эксплуатации.