Իմ լիակատար սատարումն եմ հայտնում հայրենազրկման դեմ պայքարող տավուշցիներին․ Ժամանակն է, որ ժողովուրդը սահմանազատի Նիկոլին և սահմանագծի նրա տեղը պատմության մեջ․ Արմեն Աշոտյան
27/04/2024 22:51
Կարեն Մանվելյանը (Տավուշ) հարց է ուղղել. «Մեր տները հանձնում են թուրքին, մենք քանի օր է՝ ճանապարհ ենք փակել, չենք հանձնվում։ Ո՞նց պայքարենք, ի՞նչ անենք»:
«Նախ, ուզում եմ իմ լիակատար համերաշխությունն ու սատարումը հայտնել հայրենազրկման դեմ պայքարող տավուշցիներին։ Ինչպես ասել եմ իմ գործով խայտառակ դատական նիստերից մեկի ժամանակ` եթե ազատության մեջ լինեի, կլինեի Տավուշում։ Սակայն այս պայքարը միայն Տավուշի պայքարը չէ, ամբողջ հայ ժողովուրդը պետք է իր վճռական խոսքն ասի և ճակատագրական քայլն անի` կանխելու մեր պետության փլուզումը։ Կեղծ սահմանազատման և Ադրբեջանին մեր տարածքները հանձնելու դավադիր ծրագիրը ներառում է նաև սահմանամերձ մյուս մարզերը, քաղաքներն ու գյուղերը։ Բացի դրանից, այն, ինչ կատարվում է, հետևանք է։ Պատճառը Փաշինյանն է։ Եվ մինչ տավուշցիները պայքարում են հետևանքների դեմ, մենք բոլորս պիտի պայքարենք պատճառի դեմ։ Միայն այս դեպքում է հնարավոր առողջացման և կայունացման շանս ունենալ։
«Ադրբեջանցին կգա, առևտուր կանեք» ստորացուցիչ թեզը չի աշխատել և չի աշխատում ոչ մի երկրում, որտեղ սեփական շահերը այլ հարթություններում են դիտվում։ Նույն Brexit֊ի հետևանքով անգլիացիք ավելի դժվար են առևտուր անում ԵՄ֊ի հետ, սակայն դա չի խանգարում Մեծ Բրիտանիային՝ իրացնել սեփական քաղաքականությունը։ Եթե նման հարցերը միայն առևտրով լուծվեին, ապա նույն ԵՄ֊ի ներսում նման խնդիրներ չէին լինի (Ֆլանդրիա, Կիպրոս, Բասերի երկիր,Կատալոնիա և այլն)։ Իրոք, թամաշա անելու ժամանակը չէ։ Նիկոլը չունի այդքան բերետ, ոստիկան, քննիչ և դատախազ, Հայաստանում այդքան բանտ և խուց չկա, որ բոլորին նստացնեն։ Ժամանակն է, որ ժողովուրդը սահմանազատի Նիկոլին և սահմանագծի նրա տեղը պատմության մեջ»,- պատասխանել է Արմեն Աշոտյանը։

Армен Ашотян: Выражаю полную поддержку жителям Тавуша, борющимся против лишения Родины: Пришло время народу разграничить Никола и определить его место в истории
28/04/2024 00:39
Карен Манвелян (Тавуш) задал вопрос: «Наши дома сдаются туркам, мы уже несколько дней блокируем дорогу, не сдаемся. Как нам бороться? Что нам делать?»
«Во-первых, я хочу выразить свою полную солидарность и поддержку жителям Тавуша, которые борются против лишения Родины. Как я сказал на одном из позорных судебных заседаний по моему делу, если бы я был на свободе, то был бы в Тавуше. Однако борьба – это не только борьба Тавуша, весь армянский народ должен сказать свое решающее слово и сделать решительный шаг, чтобы предотвратить развал нашего государства. Конспирологический план ложной демаркации границы и сдачи наших территорий Азербайджану включает и другие приграничные области, города и села. Кроме того, происходящее является следствием. Причиной является Пашинян. И пока тавушцы борются с последствиями, мы все должны бороться с причиной. Только в этом случае есть шанс на выздоровление и стабилизацию.
Унизительный тезис «азербайджанец придет и вы будете торговать с ним» не работал и не работает ни в одной стране, где собственные интересы рассматриваются в других измерениях. В результате того же Брекзита англичанам становится сложнее торговать с ЕС, но это не мешает Великобритании реализовывать собственную политику. Если бы такие вопросы решались только за счет торговли, таких проблем не было бы внутри того же ЕС (Фландрия, Кипр, Страна Басков, Каталония и т. д.). У Никола нет столько беретов, полицейских, следователей и прокуроров, в Армении не так много тюрем и камер, чтобы их всех посадить. Пришло время народу разграничить Никола и определить его место в истории», - ответил Армен Ашотян.