Արարատ Միրզոյանը Կատարի գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները
28/04/2024 16:20
Ապրիլի 28-ին պաշտոնական այցով Դոհայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կատարի Պետության վարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Թանիի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև զարգացող բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքերով ընդլայնել երկկողմ օրակարգը։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան համահունչ է արաբական աշխարհի բոլոր երկրների հետ ՀՀ ինտենսիվ զարգացող փոխգործակցությանը։
Ընդգծվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2022թ․ Կատարի Պետություն կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման և նմանօրինակ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների միջոցով հարաբերությունների ընդլայնմանը լրացուցիչ խթան հաղորդելու կարևորությունը։
Հայաստանի և Կատարի ԱԳ նախարարները կարևորել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող առանցքային ոլորտներում կապերի հետագա զարգացումը։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է 2023թ. Կատարի կողմից կայացված որոշումը ռեզիդենտ դեսպանություն բացել Երևանում, որը հաջորդեց Կատարում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության բացման վերաբերյալ որոշմանը։
Արարատ Միրզոյանի և շեյխ Մուհամմադ Ալ Թանիի հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձվել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության հարցերի։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասներն ու առավելությունները՝ որպես Ծոցի երկրների և Սև ծովի միջև ենթակառուցվածքների զարգացման լավ հնարավորություն։
Նախարար Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը խաղաղության օրակարգին ՀՀ հանձնառության վկայությունն է՝ միտված Հարավային Կովկասում տնտեսական զարգացման միջոցով կայուն խաղաղության հասնելուն։
Շարունակելով տարածաշրջանային անվտանգության թեման՝ Արարատ Միրզոյանը շեյխ Մուհամմադ Ալ Թանիին ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման և սահմանազատման գործընթացում առաջ ընթանալու կարևորությունը։

Арарат Мирзоян представил катарскому коллеге последние развития в урегулировании отношений с Азербайджаном
28/04/2024 23:24
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян, находящийся с официальным визитом в Дохе, 28 апреля встретился с премьер-министром Государства Катар, министром иностранных дел шейхом Мухаммадом бен Абд ар-Рахманом Аль Тани. Об этом сообщает МИД Армении.
Собеседники с удовлетворением отметили развивающийся политический диалог на высоком уровне между двумя странами, выразив готовность совместными усилиями расширять двустороннюю повестку дня. Министр Мирзоян подчеркнул, что положительная динамика развития отношений соответствует интенсивно развивающемуся взаимодействию РА со всеми странами арабского мира.
Была подчеркнута важность последовательной реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита в Государство Катар в 2022 году премьер-министра РА Никола Пашиняна, и придания дополнительного импульса расширению отношений посредством аналогичных взаимных визитов на высоком уровне.
Министры иностранных дел Армении и Катара подчеркнули дальнейшее развитие связей в ключевых сферах, представляющих взаимный интерес. В этом контексте министр иностранных дел РА приветствовал решение Катара в 2023 году об открытии постоянного посольства в Ереване, которое последовало за решением об открытии постоянного посольства РА в Катаре.
На встрече Арарата Мирзояна и шейха Мухаммада Аль Тани особое внимание было уделено вопросам региональной взаимосвязи. Глава внешнеполитического ведомства РА представил детали и преимущества разработанного правительством Армении проекта «Перекресток мира» как хорошую возможность для развития инфраструктуры между странами Персидского залива и Черным морем.
Министр Мирзоян также подчеркнул, что программа «Перекресток мира» является доказательством приверженности РА мирной повестке, направленной на достижение устойчивого мира на Южном Кавказе посредством экономического развития.
Продолжая тему региональной безопасности, Арарат Мирзоян представил шейху Мухаммаду Аль Тани последние события в процессе регулирования армяно-азербайджанских отношений, подчеркнув взаимное признание территориальной целостности и важность продвижения вперед в заключении мирного договора и процессе делимитации на основе Алма-Атинской декларации от 1991 года.