Հայաստանին պետք է իշխանափոխություն և պետք են հմուտ, հեռատես, ազգային առաջնորդներ. Օսկանյան
Ի հեճուկս Ադրբեջանի և ՀՀ-ի իշխանությունների՝ Արցախի հարցը լուծված չէ, փակված չէ, մոռացված չէ. այս մասին «ՀՀ-ի մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղիները» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
Նա ընդգծեց՝ եղել է ցեղասպանություն, էթնիկ զտում։
Օսկանյանը նշեց, որ այսօր ՀՀ-ի անվտանգության հարցերն են առաջնային դարձել և շեշտեց՝ պետք է փաստել, որ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խոցելի է դարձրել հիմնականում այն պատճառով, որ մենք կորցրել ենք Արցախը։
Նա հավատացրեց, որ Հայաստանին պետք է իշխանափոխություն և պետք են հմուտ, հեռատես, ազգային առաջնորդներ:
Նախկին արտգործնախարարը կարևորեց նոր դաշնակցային բանակցությունների անցկացումը նույն վեկտորներով, բայց նոր իրողությունների հիման վրա։ Նկատեց, որ Հայաստանի դաշնակիցը հասկանում է դա․
«Նրան նույնպես պետք են նոր մոտեցումներ, անհրաժեշտ է վերանայել դաշնակցային հարաբերությունները»։
Ըստ նրա՝ իշխանափոխության դեպքում դա հնարավորություններ կստեղծի ապահովելու Հայաստանի անվտանգությունը․ «Կարևոր է նաև վերջ տալ հասարակության բևեռացմանը։ Հայաստանը ոստիկանական պետություն դառնալու շեմին է»։

Армении необходима смена власти, нам нужны искусные, дальновидные, национальные руководители. Об этом во время обсуждения 29 апреля заявил экс-глава МИД Армении Вардан Осканян.
Он добавил, что нужно также отказаться от действий под страхом войны, необходимо руководствоваться интересами Армении.
Осканян указал на важность проведения новых союзнических переговоров с теми же векторами, но уже исходя из новых реалий. Экс-чиновник выразил уверенность, что союзник Армении это понимает. «Ему тоже нужны новые подходы, необходимо пересмотреть союзнические отношения», – подчеркнул экс-министр.
По его словам, это в случае смены власти создаст возможности для обеспечения безопасности Армении. «Важно также покончить с поляризацией общества. Армения стоит на грани превращения в полицейское государство», – заключил Вардан Осканян.