«Եթե փաստաթղթերն ու քարտեզներն այլևս գոյություն չունեն, ապա ինչո՞վ է առաջնորդվում ՀՀ կառավարությունը». Տիգրան Աբրահմյանը հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրեց
30/04/2024 17:02
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը խորհրդարանում հայտարարեց․
«Արդարադատության նախարարությունը սահմանագծման և սահմանազատման ապօրինի գործընթացի վերաբերյալ մի հայտարարություն տարածեց, որ լի էր մանիպուլյացիաներով և անթաքույց ստով:
Առաջին կետում  իշխանությունը նշում է, մեջբերում եմ` «Սահմանազատման գործընթացը իրականացվում է Խորհրդային Միության փլուզման պահի դրությամբ գոյություն ունեցող իրավաբանորեն հիմնավորված քարտեզների և փաստաթղթերի հիման վրա»: Սա բացարձակ սուտ է:
Սովետական ժամանակաշրջանի սահմանազատման, սահմանագծման աշխատանքների վերաբերյալ վերջին ակտը «Հայկական ԽՍՀ և ադրբեջանական ԽՍՀ առանձին հողօգտագործողների միջև սահմանների ճշգրտման մասին» 1988 թ․արձանագրությունն է, որը ստորագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հողօգտագործման և հողաշինարարության գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից և հաստատվել երկու երկրների կառավարության ղեկավարների առաջին տեղակալների կողմից:
Հայաստանի կողմից այդ փաստաթուղթը հաստատել էր լուսահոգի Վլադիմիր Մովսիսյանը: Արձանագրությանը կցված է եղել 182 սահմանազատման քարտեզ, որը վերաբերում էր 975 կմ սահմանի երկայնքին: Ընդ որում, քարտեզները շատ ճգրիտ էին` մեկ սանտիմետրում արտացոլված էր 250 մետր:
Արձանագրության և քարտեզների բնօրինակը հանձնվել է Մոսկվային, իսկ երեքական պատճե տրվել է Հայաստանին և Ադրբեջանին:
Ինչո՞ւ են այդ քարտեզները կարևոր: Օրինակ, թեկուզ այն պատճառով, որ նույն Տավուշի հետ կապված՝ Արձանագրության 6-րդ կետում նշված է, որ Բաղանիսին և Ոսկեպարին փոխհատուցվել է Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի բնակիչների կողմից Հայաստանի զավթված տարածքներին հավասար մեծության տարածք։
Կարծում եմ, որ բոլորին էլ պարզ է, թե ինչ կարևորություն ունեն այդ քարտեզները: Մեր ձեռքի տակ է պաշտոնական փաստաթուղթ, որ 2022 թվականին  այդ քարտեզները դեռևս պահվում էին Հայաստանի Կադաստրի կոմիտեում:
Միաժամանակ մեր ձեռքի տակ է նաև մեկ այլ պաշտոնական փաստաթուղթ, որ այդ քարտեզները այս պահին արդեն առկա չեն: Փաստորեն` 2 տարի առաջ առկա փաստաթղթերն ու քարտեզները այլևս գոյություն չունեն:
Եվ եթե փաստաթղթերն ու քարտեզները այլևս գոյություն չունեն, ապա հարց է առաջանում, թե ինչով է առաջնորդվում ներկայումս Հայաստանի կառավարությունը, օրինակ` ստրատեգիական անչափ մեծ կարևորություն ունենցող Բաղանիսի և Ոսկեպարի տեղամասում սահմանազատում կատարելիս։
Նաև այս հանգամանքն է, որ համոզմունք է ձևավորում, որ սահմանների ճշգրտման անվան տակ սեփական իշխանությունը երկարաձգելու համար ընդամենը միակողմանի զիջումներ են իրականացնում, որոնք ուղիղ սպառնալիք են մեր ազգային անվտանգությանը:
Կադաստրի ենթակայության տակ գտնվող պետության համար կարևորություն ներկայացնող քարտեզները կամ ոչնչացվել են, կամ իշխանությունը փորձում է դրանք թաքցնել:

"Если документов и карт больше не существует, чем руководствуется правительство Армении?": Тигран Абрамян представил сообщение о преступлении
30/04/2024 18:14
Депутат Тигран Абрамян от фракции "Честь имею" в парламенте заявил:
"Министерство юстиции распространило заявление о незаконном процессе демаркации и делимитации, которое было полно манипуляций и откровенной лжи.
В первом пункте власти заявляют, цитирую: «Процесс делимитации осуществляется на основе юридически обоснованных карт и документов, существовавших на момент распада Советского Союза». Это абсолютная ложь.
Последним актом, касающимся работ по демаркации и делимитации советского периода, является протокол 1988 года «Об урегулировании границ между отдельными землепользователями Армянской ССР и Азербайджанской ССР», который был подписан руководителями управлений землепользования и землеустройства Армении и Азербайджана и одобрен первыми заместителями глав правительств двух стран.
Со стороны Армении этот документ утвердил покойный Владимир Мовсисян. К протоколу были приложены 182 демаркационные карты, на которых была указана протяженность границы в 975 км. Причем карты были очень точными: в одном сантиметре отражалось 250 метров.
Оригинал протокола и карты были переданы Москве, а три экземпляра – Армении и Азербайджану.
Почему эти карты важны? Например, хотя бы по той причине, что в связи с тем же Тавушем в пункте 6 Протокола указано, что Баганису и Воскепару будет компенсирована территория, равная территориям Армении, оккупированным жителями Казахского района Азербайджана.
Думаю, всем понятно, какое значение имеют эти карты. У нас под рукой имеется официальный документ о том, что в 2022 году эти карты все еще хранились в Комитете кадастра Армении.
В то же время у нас под рукой имеется еще один официальный документ о том, что этих карт больше нет. Фактически документов и карт, существовавших 2 года назад, больше не существует.
А если документов и карт уже не существует, то возникает вопрос, чем в настоящее время руководствуется правительство Армении, например, при демаркации стратегически важных участков Баганиса и Воскепара?
Именно это обстоятельство порождает убеждение, что под видом корректировки границ они идут лишь на односторонние уступки ради продления собственной власти, что представляет собой прямую угрозу нашей национальной безопасности.
Карты, имеющиеся в распоряжении кадастра и важные для государства, либо уничтожены, либо власти пытаются их скрыть.