Գործընթացը, որ կոչվում է սահմանազատում, Հայաստանը մաս-մաս կտրտելով թշնամուն տալու գործընթաց է. Արթուր Խաչատրյան (Տեսանյութ)
30/04/2024 10:26
Այն, ինչ այսօր կատարվում է Հայաստանում ու կոչվում է պիլոտային սահմանազատում, իրականում Հայաստանը մաս-մաս կտրտելով թշնամուն տալու գործընթաց է, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Ըստ նրա՝ գործընթացն առանց որևէ իրավական հիմնավորման սկսվել է Շուռնուխից ու շարունակվում է Տավուշում։
«Որպեսզի դա կանխենք, մենք փորձ արեցինք, որ ԱԺ-ն ընդունի հայտարարություն, որով կանոնակարգենք այն գործընթացը, որն այս իշխանությունը ոգևորության պահին կոչում է սահմանազատում, այն է՝ հասկանանք, թե ինչ հիմքով է տեղի ունենում սահմանազատումը։ Առաջարկեցինք իրավական բազա»,- նշեց պատգամավորը։
Նա ասաց, որ սահմանազատումից անդին՝ այսօր իրականացվում է նաև սահմանագծում։
«Ո՞ւմ հրամանով են սյուներ տեղադրվել, ինչպե՞ս է որոշումը կայացվել»,- ընդգծեց Խաչատրյանը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը հավելեց՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանային կոնտուրների որոշումը որևէ կերպ չի կարող ազդել արցախյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացի վրա։

Артур Хачатрян: Процесс, называемый демаркацией, – это процесс разделения Армении на части и передачи ее врагу (Видео)
30/04/2024 11:40
То, что происходит сегодня в Армении и называется пилотной демаркацией, на самом деле является процессом разделения Армении на части и передачи ее врагу, об этом в Национальном Собрании заявил депутат фракции "Армения" Артур Хачатрян.
По его словам, процесс начался в Шурнухе без каких-либо правовых оснований и продолжается в Тавуше.
«Чтобы предотвратить это, мы пытались добиться того, чтобы Национальное собрание приняло заявление, которым мы бы урегулировали процесс, который эти власти называют демаркацией в момент воодушевлнения, то есть понять, на каком основании происходит демаркация. Мы предложили правовую базу", - отметил депутат.
Он сообщил, что помимо делимитации параллельно проводится и демаркация границ.
"По чьему приказу были установлены столбы? Как было принято решение?" - подчеркнул Хачатрян.
Депутат фракции "Армения" добавил, что решение контуров границы между Арменией и Азербайджаном никоим образом не может повлиять на процесс политического урегулирования Арцахского конфликта.