2021-ին Նիկոլը «շանս էր տվել» ժողովրդին՝ կանգնեցնել պարտության շղթան, հրաժարվել թուրք-ադրբեջանական պարտադրվող օրակարգերից. Զաքարյան
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղում 2021թ. խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին մասնակցել է 182 մարդ: Նրանցից 140-ը ընտրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը: Ոսկեպարում՝ 359 մասնակցից 285-ը ընտրել է ՔՊ-ին: Բերքաբերում 301 մասնացից 245-ը ձայն է տվել ՔՊ-ին: Բաղանիսում 388-ից 274-ը քվեարկել է ՔՊ օգտին: Ջերմուկում 3728-ից 1755-ը ՔՊ է ընտրել: Գեղարքունիքի մարզի Սոթքում 1237-ից 533-ը ընտրել է ՔՊ-ին: Սյունիքի Իշխանասարում 134 մասնակիցներից 106-ը ընտրել է ՔՊ-ին, Ներքին Հանդում 56-ից 24-ն է ընտրել ՔՊ-ին, Շուռնուխում՝ 69-ից 33-ը, Տեղ խոշորացված համայնքում՝ 2385-ից 1448-ը ընտրել է ՔՊ և այսպես շարունակ:
2020թ. դավադիր պարտությունից, այնուհետ ՀՀ տարածքների օկուպացիան թույլ տալուց և ՀՀ անվտանգային համակարգը խարխլելուց հետո՝ պարտված և կապիտուլյացիա ստորագրած Նիկոլը, պատասխանատվության ենթարկվելու փոխարեն, վերընտրվել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնում:
2021թ. արտահերթ ընտրությունների արդյունքները նշանակում են, որ մեր ժողովրդի զգալի մասին կարելի է հեշտությամբ խաբել ու մանիպուլյացնել:
Սա նշանակում է, որ ո՛չ դավաճան կապիտուլյանտ ՔՊ-ն է մեղավոր, ո՛չ հայրենատեր ու պետականաստեղծ նախկինները, ո՛չ ամերիկացիները, ո՛չ ռուսնները, ո՛չ էլ եվրոպացիները: Առաջին և միակ մեղավորը մենք՝ ազգովի ենք, որ մեր ճիշտն ու սխալը, լավն ու վատը, կարևորն ու երկրորդականը չենք կարողանում ճանաչել ու գնահատել:
Նախ դավաճանության մեջ հիմնավոր կասկածվող վարչապետ Նիկոլի հետ ընտրության գնալ չէր կարելի: Սակայն նույնիսկ այդ պարագայում, 2021թ.-ին Նիկոլը «շանս էր տվել» մեր ժողովրդին՝ փոխել իրավիճակը, կանգնեցնել պարտության շղթան, հրաժարվել թուրք-ադրբեջանական պարտադրվող օրակարգերից: Բայց այդ շանսն օգտագործելու և օրինական եղանակով իշխանությունը փոխելու փոխարեն, խաբված ու կուրացած ժողովուրդը նորից ընտրեց պարտության, պատերազմի ու կորուստների ճանապարհը:
2021թ. արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել է 24 քաղաքական միավոր:
Նիկոլից ու ՔՊ-ից բացի՝ ցանկացած այլ ուժ ընտրվելու պարագայում երկիրն այսքան վատ վիճակում չէր հայտնվի: Իսկ ազգային ուժերի ընտրվելու պարագայում՝
Արցախը կմնար այնպիսին, ինչիսին եղել է 2020թ. նոյեմբերի 10-ի դրությամբ,
ՀՀ օկուպացված տարածքները շատ արագ կազատագրվեին,
սահմանազատում-սահմանագծում գործընթացը չէր լինի Հայաստանի տարածքների հաշվին,
բոլոր գերիները վերադարձված կլինեին,
Արցախի Հանրապետության ապագայի հարցում կլիներ որոշակի առաջընթաց,
ՀՀ Զինված Ուժերի կարողությունները, պետության պաշտպանունակության և անվտանգության համակարգերը բավականաչափ վերականգնված կլինեին,
երկրում կփոխվեր ապատիայի, անտարբերության և անհանդուրժողականության միջավայրը,
արտագաղթն ու պետական պարտքը այսքան մեծ չափերի չէր հասինի։
Ադրբեջանը չէր պարտադրի ՀՀ-ին՝ փոխել Սահմանադրությունը, իսկ Թուրքիան չէր պարտադրի հրաժարվել Ցեղասպանության հարցից:
Այս ամենը 2021թ. կախված էր Հայաստանի քաղաքացիներից, բայց ցավոք քաղաքացիները շարունակեցին ինքնակործանման ճանապարհը՝ ակամայից օգնելով ներքին և արտաքին թշնամիներին:
Վաղն ավելի ուշ է լինելու, իսկ մեկ երկու տարի հետո՝ գուցե այլևս անդառնալի:
Խելքի աշեցե՛ք սիրելի քաղաքացիներ, շտկեք գործած սխալները և բացի ձեզանից ուրիշ ոչ մեկի մի մեղադրեք: Կամ մեղադրելուց առաջ գոնե հիշեք, թե ինքներդ ու՞մ օգտին էիք քվեարկում 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին և 2021թ. հունիսի 20-ին: Այդ երկու օրերը հայկական պատմության օրացույցում ներկվել են սևով:
Եթե քվեարկել եք՝
Արցախը թշնամուն հանձնելու և հայաթափելու համար,
Հայաստանը թուրք-ադրբեջականակ տանդեմի ազդեցության տակ դնելու և սահմանները խոցելի դարձնելու համար,
ներքին ատելություն, կեղծիք, խաբեություն և պառակտումներ սերմանելու համար,
Ազգային բանակը, եկեղեցին և հայի տեսակը ջլատելու համար,
ձեր երեխաների ապագան թրքացնելու համար՝
ուրեմն ճիշտ եք արել, որ ընտրել եք ՔՊ-ին:
Եթե ո՛չ, ուրեմն մտածեք սխալներն ուղղելու մասին և որքան շուտ ուղղեք սխալները, այնքան մեծ է խաղաղ և անվտանգ ապրելու շանսերը: Լա՛վ մտածեք, որովհետև սեղանին դրված է յուրաքանչյուր երեխայի ապագայի հարցը»։

Закарян: В 2021 году Никол «дал народу шанс» положить конец цепочке поражений и отказаться от навязанной турецко-азербайджанской повестки дня
Бывший заместитель министра обороны Артак Закарян на своей странице в Facebook написал:
«Во внеочередных парламентских выборах 2021 года в селе Киранц Тавушской области приняли участие 182 человека: 140 из них выбрали партию «Гражданский договор». В Воскепаре 285 из 359 участников выбрали "ГД" В Беркабере за "ГД" проголосовали 245 из 301 участника. В Баганисе 274 из 388 проголосовали за "ГД". В Джермуке 1755 из 3728 избрали "ГД". В Сотке Гегаркуникской области 533 из 1237 избирателей выбрали "ГД". В Ишханасаре Сюника 106 из 134 участников выбрали "ГД", в Неркин Ханде 24 из 56 выбрали "ГД", в Шурнухе - 33 из 69, в укрупненной общине Тех - 1448 из 2385 выбрали "ГД" и так далее.
После конспиративного поражения в войне 2020 года, а затем допущения оккупации территорий Республики Армения и подрыва системы безопасности Республики Армения, потерпевший поражение и подписавший капитуляцию Никол был переизбран премьер-министром Республики Армения вместо привлечения к ответственности.
Результаты внеочередных выборов 2021 года означают, что значительную часть нашего народа можно легко обмануть и манипулировать.
Это означает, что ни предательская, подписавшая капитуляцию партия «ГД», ни наши предки, построившие государство, ни американцы, ни русские, ни европейцы не виноваты. Первый и единственный виновник – это мы как нация, неспособные увидеть и оценить правильное и неправильное, хорошее и плохое, важное и неважное.
Во-первых, пойти на выборы с премьер-министром Николом, которого обоснованно подозревали в государственной измене, нельзя было. Однако даже в этом случае Никол в 2021 году «дал шанс» нашему народу изменить ситуацию, остановить цепь поражений и отказаться от навязанных Турцией и Азербайджаном повесток дня. Но вместо того, чтобы использовать этот шанс и сменить правительство законным путем, обманутый и ослепленный народ вновь выбрал путь поражения, войны и потерь.
Во внеочередных парламентских выборах 2021 года приняли участие 24 политические единицы.
Помимо Никола и "ГД", если бы была выбрана какая-то другая сила, страна не оказалась бы в таком плохом положении. А в случае выборов национальных сил: Арцах остался  бытаким, каким он был 10 ноября 2020 года.
Оккупированные территории Республики Армения были бы освобождены очень быстро.
Процесс делимитации и демаркации не осуществлялся бы за счет территорий Армении.
Все пленные были бы возвращены
Был бы некоторый прогресс в вопросе будущего Республики Арцах.
Возможности Вооруженных Сил Республики Армения, системы обороны и безопасности государства были бы в достаточной степени восстановлены.
В стране изменилась бы атмосфера апатии, безразличия и нетерпимости,
Эмиграция и государственный долг не достигли бы таких огромных размеров.
Азербайджан не заставлял бы Армению менять Конституцию, а Турция не заставляла бы ее отказаться от вопроса Геноцида.
Все это в 2021 году зависело от граждан Армении, но, к сожалению, граждане продолжили путь самоуничтожения, невольно помогая внутренним и внешним врагам.
Завтра будет слишком поздно, а через год-два это может стать необратимым.
Опомнитесь, дорогие граждане, исправьте допущенные вами ошибки и не вините никого, кроме себя. Или прежде чем обвинять, хотя бы вспомните, за кого вы голосовали 9 декабря 2018 года и 20 июня 2021 года. Эти два дня стали черными в календаре армянской истории.
Если вы проголосовали:
За сдачу Арцаха врагу и его деарменизацию,
За то, чтобы поставить Армению под влияние турецко-азербайджанского тандема и сделать границы уязвимыми,
За то, чтобы сеять внутреннюю ненависть, ложь, обман и раздор,
За то, чтобы обессилить национальную армию, церковь и армянский тип,
За турецкое будущее своих детей,
Значит вы правильно сделали, что выбрали "ГД".
Если нет, то задумайтесь над исправлением ошибок и чем раньше вы исправите ошибки, тем больше шансов на спокойную и безопасную жизнь. Подумайте хорошенько, ведь на повестке дня стоит вопрос будущего каждого ребенка».