Ադրբեջանն ուզում էր, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահման չլինի կամ լինի լղոզված ու գործի ուժեղի իրավունքը. Ռուբեն Ռուբինյան (Տեսանյութ)
30/04/2024 11:02
Ամիսներ շարունակ Ադրբեջանը փորձում էր հետքայլ անել Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու ու դրա հիմքով դելիմիտացիա ու դեմարկացիա իրականացնելու պայմանավորվածություննից, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Ամիսներ անց տեղի ունեցավ պայմանավորվածություն, ստորագրվեց արձանագրություն, որով կողմերը վերահաստատեցին, որ դելիմիտացիայի հիմքը լինելու է Ալմաթիի հռչակագիրը։ Դա ենթադրում է, որ վերարտադրվելու են այն ադմինիստրատիվ սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել հայկական ու ադրբեջանական ԽՍՀ-ների միջև Խորհրդային Միության փլուզման պահին՝ 1991 թվականի դրությամբ»,- նշեց նա։
Ըստ Ռուբինյանի՝ Ադրբեջանն ուզում էր, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահման չլինի կամ լինի լղոզված ու գործի ուժեղի իրավունքը։
«Հայաստան-Ադրբեջան սահման կա, այն հստակ չէ, հիմա վերահաստատվել է սկզբունքն առ այն, որ այդ սահմանը վերարտադրվելու է, այսինքն՝ դելիմիտացիան տեղի է ունենալու Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա, այն է՝ 1991 թվականի դրությամբ եղած ադմինիստրատիվ սահմանների հիման վրա, որոնք դարձել են միջպետական սահման»,- նշեց Ռուբինյանը։

Рубен Рубинян: Азербайджан хотел, чтобы армяно-азербайджанская граница не существовала или была размыта (Видео)
30/04/2024 12:21
Азербайджан на протяжении нескольких месяцев пытался отступить от договоренности о признании территориальной целостности друг друга на основе Алматинской декларации и осуществить на ее основе демаркацию и делимитацию. Об этом вице-спикер НС Рубен Рубинян заявил в Национальном собрании.
"Спустя месяцы была достигнута договоренность и подписан протокол, которым стороны подтвердили, что основой делимитации станет Алматинская декларация, а это означает, что административные границы между Армянской и Азербайджанской ССР, существовавшие на момент распада Советского Союза, по состоянию на 1991 год, будут воспроизведены", - сказал он.
По словам Рубиняна, Азербайджан хотел, чтобы армяно-азербайджанская граница не существовала или была размыта, и чтобы действовало право сильного.
«Есть граница Армения-Азербайджан, она не ясна, сейчас подтвержден принцип, что граница будет воспроизведена, то есть делимитация будет происходить на основе Алматинской декларации, то есть на основе административных границ по состоянию на 1991 год, которые стали межгосударственными границами», - сказал Рубинян.