Այս ամենը վաղուց ներքաղաքականից վերածվել է ազգային-ազատագրական պայքարի, իսկ ուժայինների մի մասը կողմնորոշվել է ի օգուտ ադրբեջանական շահերի սպասարկմանը
03/05/2024 10:25
Ոստիկանական տարբեր ստորաբաժանումների և պատասխանատուների ապօրինի և իրական ոստիկանին ոչ հարիր կեցվածքը կրկնակի մտահոգիչ է, երբ մտածում ես, որ իշխանության հակապետական գործունեությունը գաղափարական համախոհություն ունի նաև ոստիկանության շարքերում, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այն մեծ խանդավառությունը, հաճախակի հանդիպող անհոգ և ուրախ էմոցիաները, որոնք ապրում են ոստիկանության տարբեր խմբեր` Փաշինյանի հանձնման քաղաքականությունը ապահովելու և սպասարկելու տեսանկյունից, իսկապես, խորը տարակուսանք է առաջացնում:
Մյուս կողմից, երեկվա տեսանյութերից մեկից էլ երևում է, թե ինչպես են ոստիկանության մի շարք ծառայողներ, մարդկանց կողքից անցնելիս գլուխները կախում, գլխարկները դեմքը քողարկելու աստիճան իջեցնում ու դեմքը փախցնում, ինչը ցույց է տալիս, որ չնայած նրանք շարունակում են անպատիվ օպերացիաների մասնակից լինել, սակայն գիտակցում են իրենց քայլերի ստորացուցիչ լինելու հանգամանքը:
Խնդիրը ոչ այնքան նրանում է, որ ոստիկանությունն անկախ օրենքների գոյությունից իշխանության քմահաճույքներն է կատարում, այլ այն, որ այս ամենը վաղուց դուրս է եկել ներքաղաքական պայքարի տրամաբանությունից և վերածվել ազգային-ազատագրական պայքարի, իսկ ոստիկանների ու, առհասարակ, ուժայինների մի մասը, տարբեր դրդապատճառներով, կողմնորոշվել է ի օգուտ ադրբեջանական շահերի սպասարկմանը»,- նշել է պատգամավորը:

Все это давно превратилось из внутренней политики в национально-освободительную борьбу, а часть силовиков ориентирована в пользу обслуживания интересов Азербайджана
Незаконное и неподобающее настоящему полицейскому поведение различных подразделений и сотрудников полиции тревожит вдвойне, если подумать, что антигосударственная деятельность властей имеет идеологический консенсус и в рядах полиции. Об этом на своей странице в Facebook написал секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
"Большой энтузиазм, часто встречающиеся беззаботные и радостные эмоции, которые испытывают различные группы полиции в плане обеспечения и обслуживания уступнической политики Пашиняна, действительно вызывают глубокое недоумение.
С другой стороны, на одном из вчерашних видеороликов видно, как ряд сотрудников полиции опускают головы, спускают шапки, чтобы скрыть лица, и прячут лица, когда проходят мимо людей, что показывает, что, хотя они продолжают быть вовлеченными в бесчестные операции, они осознают унизительность своих действий.
Проблема не столько в том, что полиция выполняет прихоти власти независимо от наличия законов, сколько в том, что все это уже давно вышло за рамки логики внутриполитической борьбы и превратилось в национально-освободительную борьбу, а часть полицейских и в целом силовиков по разным причинам ориентировались в пользу обслуживания интересов Азербайджана", - сказал депутат.