Պայքարը տավուշյանից պետք է վերածվի համազգայինի, ժողովրդի պահանջը պետք է արտահայտվի Երևանում․ Սուրեն Պետրոսյան
04/05/2024 15:57
Ոսկեպարը, Բաղանիսը, Կիրանցը, Տավուշի մյուս համայնքներն այս ընթացքում արին անհնարինը, որ գործընթացի կանգնի, Տավուշում հայտարարեց քաղաքագետ Սուրեն Պետրոսյանը։
«Այս մարդիկ ոչ միայն իրենց տներն էին պաշտպանում, ոչ միայն Տավուշն էին փորձում պաշտպանել, այլ նաև մի ամբողջ պետության ու պետականության կազմաքանդման գործընթացը կանգնեցնելը փորձում էին վերցնել իրենց ուսերի վրա։ Մենք այդ ընթացքում կանգնել ենք նրանց կողքին»,- ասաց Պետրոսյանը։
Քաղաքագետն ընդգծեց՝ այս ընթացքում ավելի ակնառու դարձավ, որ գործող իշխանությունները պետական, ազգային շահի ընկալում չունեն, ժողովրդին ականջալուր լինելու  ունակություն չունեն, ուստի պայքարը պետք է համազգային մասշտաբի դառնա․
«Այն ամենը, ինչ այստեղ գեներացվեց, անհրաժետ էր, բայց ոչ բավարար, ուստի ժողովրդի պահանջը պետք է ստանա շատ ավելի զանգվածային, մասշտաբային բնույթ, և շարժումը տավուշյանից պետք է վերածվի համահայկականի, համազգայինի, և այդ պահանջը պետք է արտահայտվի Երևանում»։

Сурен Петросян: Борьба должна превратиться из Тавушской в ​​общенациональную, требование народа должно быть выражено в Ереване
04/05/2024 16:13
За этот период Воскепар, Баганис, Киранц, другие общины Тавуша сделали невозможное, чтобы остановить этот процесс, заявил в Тавуше политолог Сурен Петросян.
«Эти люди защищали не только свои дома, они не только пытались защитить Тавуш, но и пытались остановить процесс распада всего государства и государственности. Все это время мы были рядом с ними", - сказал Петросян.
Политолог подчеркнул, что в этот период стало более очевидным, что у нынешней власти нет понимания государственных и национальных интересов, нет умения слушать народ, поэтому борьба должна стать общенациональной.
«Все, что здесь было генерировано, было необходимо, но недостаточно, поэтому требование народа должно принять гораздо более массовый, масштабный характер, а движение должно трансформироваться из Тавушской в общеармянское, общенациональное и это требование должно быть выражено в Ереване».