Բազմաթիվ պրոֆեսիոնալ սակրավորներ հրաժարվում են ականազերծման աշխատանքներին մասնակցել, դիմումներ են գրել ու դուրս են գալիս (Տեսանյութ)
06/05/2024 14:48
Առավոտից մեկնարկել է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մասնակիցների երթը։
Բագրատ Սրբազանը հայտարարեց, որ Սևանից քայլելուն են մինչև Հրազդան, այնտեղ կանգ կառնեն։
«Հայաստանը կիսելու պատասխանները իրենք պետք է տան։ Թող դա ոչ մեկի դաշտ չգցեն, բոլորին մեղադրում են, բայց ամենամեծ մեղավորն իրենք են։ Էսօր ականի  վրա պայթած զինվորի մեղքն էլ է իրենց վրա, գիտ՞եք՝ ինչի, քանի որ բազմաթիվ պրոֆեսիոնալ  ականազերծողներ հրաժարվում են ականազերծման աշխատանքներին մասնակցել, դիմումներ են գրել ու դուրս են գալիս։ Դուրս են գալիս, որպեսզի էդ խարանը, պատասխանատվությունն իրենց վրա չլինի»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նա նաև հավելեց, որ այս պահին Կիրանցում ինչ-որ չափագրման աշխատանքներ են տեղի ունենում.«Գյուղում էլի շատ լարված իրավիճակ է։ Գյուղացիներն ասում են, որ եթե այդ ամենը կատարվի, իրենք այրելու են իրենց տները։ Հերթական անգամ հայ մարդն այրելու է իր տունը, գաղթական է դառնալու»։

Многие профессиональные саперы отказываются участвовать в работах по разминированию в Тавуше
Члены движения "Тавуш во имя Родины" направляются с Севанского полуострова в село Солак Котайкской области.
Шествие возглавляют архиепископ Баграт Галстанян, оппозиционный депутат Гарник Даниелян и политолог Сурен Петросян.
«Они должны ответить за разделение Армении на части. Пусть никого другого в этом не обвиняют, главными виновниками являются они сами. По их вине сегодня военнослужащий подорвался на мине, знаете почему,  потому что многие профессиональные саперы отказываются участвовать в работах по разминированию, написали заявления и уходят. Они уходят, чтобы на них не было никакого клейма и ответственности", - заявил журналистам депутат фракции "Армения" Гарник Даниелян.
Он также добавил, что в настоящее время в Киранце ведутся обмерные работы: «В селе по-прежнему очень напряженная ситуация. Жители села говорят, что если все это произойдет, они сожгут свои дома. В очередной раз армянин сожжет свой дом, он станет эмигрантом».