Ես չեմ ճանաչում մի երկիր, որը թշնամաբար տրամադրված իր հարևանի հետ անվտանգության և պաշտպանվածության երաշխիքը համարի սահմանին տնկած սյուները․ Արտակ Զաքարյան
07/05/2024 17:02
«Նիկոլը չի հոգնում մանիպուլացնել 2018թ. դրությամբ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը՝ հղում անելով և աղավաղելով նաև 2017թ. ապրիլի 17-ին ԱԺ ամբիոնից Սերժ Սարգսյանի հայտնած մտահոգությունները:
Մենք էլ չենք հոգնելու շարունակ պարզաբանել բանակցային իրականությունը  և պնդել, որ 4 500 տարվա հայկական Արցախը կործանած և ամբողջությամբ հայաթափած անձը եղել և լինելու է ձախողումների միակ պատասխանատուն ու մեղավորը:
2018թ. դրությամբ, բանակցային գործընթացում թե՛ Հայաստանի, թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, և թե՛ միջազգային հանրության համար անվերապահորեն գոյություն ուներ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամարտահայտման և ինքնորոշման իրավունքի իրացումը (տես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երեք երկրների նախագահների հինգ համատեղ հայտարարությունները):
2018թ. դրությամբ անվերապահորեն գոյություն ուներ խնդիրը միայն խաղաղ կարգավորմամբ լուծելու միջազգային լեգիտիմ պահանջը:
2018թ. դրությամբ անվերապահորեն գոյություն ուներ խնդիրը փոխզիջումային տարբերակով լուծելու՝ բոլոր կողմերի ընկալումը:
2018թ. դրությամբ անվերապահորեն գոյություն ուներ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի վրա հրադադարի ռեժիմի խախտումների արձանագրման միջազգային մեխանիզմների ներդրման գործընթացը, ինչը փաստացի բացառելու էր պատերազմի հավանականությունը:
2018թ. դրությամբ, ո՛չ նոր պատերազմի, և ո՛չ էլ Արցախի Հանրապետությունն ամբողջությամբ կորցնելու հեռանկար աշխարհում ոչ ոք չուներ: Նույնիսկ Բաքվում կամ Անկարայում այդ մասին չէին կարող պատկերացնել:
Նիկոլը որևէ փաստ, առիթ կամ պատճառ չունի  իր ձախողումները նախկին իշխանութունների վարած քաղաքականության հետ կապելու համար, քանի որ արել է ամեն ինչ՝ այսօրվա աղետալի և կործանարար իրավիճակը ստանալու համար:
Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման, ՀՀ գլոբալ անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև Հայոց Ցեղասխանության միջազգային ճանաչման գործընթացները եղել են Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունները: ՔՊ-ական կառավարիչներն այս ամենը ֆունդամենտալ կերպով ձախողելուց հետո, հասել են Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը վտանգելուն և չեն էլ թաքցնում դա:
Հ.Գ.- Ես չեմ ճանաչում մի երկիր, որը թշնամաբար տրամադրված իր հարևանի հետ անվտանգության և պաշտպանվածության երաշխիքը համարի սահմանին տնկած սյուները: Սա նոնսենս է, ժամանակակից աշխարհի համար ծիծաղելի ողբերգություն: Սա  ոչ թե, ինչպես Նիկոլն է ասում՝ «ֆորպոստից ազատվելու» գործընթաց է, այլ պետությունը բոլոր արտաքին ուժերից և բոլոր հարցերում խորը կախվածության մեջ գցելու թշնամական գործընթաց: Սրա հետևանքը կարող է լինել այն, որ որոշ ժամանակ հետո, մեր կամ հաջորդ սերունդները խնդրեն, որպեսզի ինչ-որ մեկի ֆորպոստը դառնան»:

Артак Закарян: Я не знаю страны, которая считает, что столбы, установленные на границе, являются гарантией безопасности и защиты от враждебного соседа
Бывший заместитель министра обороны, член исполнительного органа РПА Артак Закарян написал:
«Никол не перестает манипулировать процессом урегулирования арцахского вопроса по состоянию на 2018 год, искажая выраженную в 2017 году Сержем Саргсяном обеспокоенность.
По состоянию на 2018 год в переговорном процессе и для Армении, и для сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и для международного сообщества безоговорочно существовал факт реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
По состоянию на 2018 год безоговорочно существовало международное легитимное требование решить проблему исключительно путем мирного урегулирования.
По состоянию на 2018 год безоговорочно сложилось мнение о решении проблемы компромиссным вариантом в восприятии всех сторон.
По состоянию на 2018 год безоговорочно существовал процесс внедрения международных механизмов фиксации нарушений режима прекращения огня на азербайджано-карабахской линии соприкосновения, что фактически исключало возможность войны.
По состоянию на 2018 год ни у кого в мире не было перспективы ни новой войны, ни полной потери Арцаха. Даже в Баку или Анкаре этого не могли себе представить.
У Никола нет причин связывать свои неудачи с политикой предыдущей власти. Человек, разрушивший и полностью изгнавший армян из 4500-летнего армянского Арцаха, был и будет единственным ответственным и виновным в провалах.
В период президентства Сержа Саргсяна приоритетами Армении были процессы урегулирования арцахской проблемы, обеспечение безопасности народа Нагорного Карабаха, а также международное признание Геноцида армян. После фундаментального провала во всех этих направлениях, нынешние власти поставили под угрозу существование Армении и не скрывают этого», – написал он.
PS: Я не знаю страны, которая считает, что столбы, установленные на границе, являются гарантией безопасности и защиты от враждебного соседа. Это нонсенс, нелепая трагедия для современного мира. Это не процесс «освобождения от статуса форпоста», как говорит Никол, а враждебный процесс постановки государства в глубокую зависимость от всех внешних сил и во всех вопросах. Следствием этого может стать то, что через какое-то время наше или будущие поколения попросятся стать чьим-то форпостом».