Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամը 100 մլն դոլար է տրամադրել Հայաստանին
Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի խորհուրդը որոշել է Հայաստանին 100 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորում տրամադրել՝ տնտեսական վերափոխմանը աջակցելու համար։
Միջոցները կուղղվեն 2024 թվականին բյուջեի աջակցությանը և կտրամադրվեն ՀՀ կառավարության բարեփոխումների ծրագրի իրականացման արդյունքում։
Ծրագիրը նախատեսում էր տնտեսական աճի ներուժի բարձրացման, աշխատաշուկայի արդյունավետության բարձրացման և կայուն զարգացման միջոցառումների իրականացում։
EFSD-ն ավելի քան 9 միլիարդ դոլար ծավալով տարածաշրջանային ֆինանսական մեխանիզմ է, որը ստեղծվել է 2009 թվականին Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Տաջիկստանի Հանրապետության կողմից: EFSD-ի նպատակներն են նպաստել Հիմնադրամի անդամ երկրներում տնտեսական և ֆինանսական կայունությանը, ինչպես նաև աջակցել նրանց կայուն զարգացմանը:

Евразийский фонд стабилизации и развития предоставил Армении $100 млн
Совет Евразийского фонда стабилизации и развития (ЕФСР) принял решение о предоставлении Армении финансирования на поддержку экономических преобразований в размере $100 млн.
Средства будут направлены на поддержку бюджета в 2024 году и предоставляются по итогу реализации программы реформ правительства Армении.
Программа предусматривала реализацию мер в части повышения потенциала экономического роста, повышения эффективности рынка труда и устойчивого развития.
ЕФСР - региональный финансовый механизм объемом более $9 млрд, учрежден в 2009 году Республикой Армения, Республикой Беларусь, Республикой Казахстан, Кыргызской Республикой, Российской Федерацией и Республикой Таджикистан. Целями ЕФСР является содействие экономической и финансовой стабильности в государствах-участниках Фонда, а также поддержка их устойчивого развития.