«Հետապնդումն իրականացվում է քաղաքական իշխանության վերնախավի ուղիղ հանձնարարությամբ». Կարեն Վանեցյանի փաստաբանական խումբը հայտարարությամբ է հանդես եկել
08/05/2024 10:31
Գործարար Կարեն Վանեցյանի փաստաբաններ Արամ Վարդևանյանը, Արսեն Բաբայանն ու Սոս Հակոբյանը հայտարարությամբ են հանդես եկել։
«Միջազգային խոշոր գործարար, մեր վստահորդ Կարեն Վանեցյանի վերաբերյալ հարուցված քրեական հետապնդման քաղաքականացվածության վերաբերյալ մեր համոզմունքը փաստարկել ենք այդ հետապնդումը մեկնարկելու առաջին պահից։ Մանրամասնությամբ բացահայտել և արձանագրել ենք բոլոր այն փաստերը, որոնք վկայությունն են այն հանգամանքի, որ այս հետապնդումն իրականացվում է քաղաքական իշխանության վերնախավի ուղիղ հանձնարարությամբ։ Այդ հանձնարարությունները քաղաքական իշխանության կողմից տրվել են քննչական, դատախազական և դատական համակարգերին։
Վերջին մամուլի ասուլիսում գործադիր իշխանության ղեկավարը լրացուցիչ անգամ, և արդեն առանց թաքցնելու, իր ասուլիսում անձամբ հաստատեց մեր պնդումները և տեղեկացրեց բոլորին, որ իրավապահ համակարգն ու դատարանները չեն կարող կայացնել այլ որոշում, քան մեր վստահորդ Կարեն Վանեցյանին մեղավոր ճանաչելն է։
Այսինքն արձանագրվեց քրեադատավարական գործընթացին միջամտելու ուղիղ վարքագիծ: Հատկանշական է, որ նման մոտեցման տարրերն առկա էին գործի նախաքննության ամենասկզբնական փուլում։
Հարկ ենք համարում մեջբերել ուղիղ խոսքը, որն այլ կերպ, քան քաղաքական վճռականությամբ անձին քաղաքական հետապնդման ենթարկելն է՝ անհնար է հասկանալ.
«․․․ Չնայած ես ձեզ ասեմ, էդ տարբերակ չկա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, ես ուզում եմ իմ քաղաքական վճռականություն էստեղ արտահայտեմ, էդ փայաբաժինը պետք ա լինի Հայաստանի Հանրապետությանը։ Ուրիշ տարբերակ չկա։ Թող որևէ մեկը․․․ կանցնի հա, մի ամիս, մի տարի, բայց դա, տարբերակ չկա, դա պետք ա որպես ապօրինի գույք վերադարձվի Հայաստանի Հանրապետությանը»։
Լրացուցիչ անգամ հիշեցնում ենք, որ խոսքն այն գույքի մասին է, որի ապօրինի լինելու կամ չլինելու հարցը դեռևս գտնվում է քննության փուլում և չկա որևէ հաստատում այն մասին, որ այդ գույքը կամ փայաբաժինն ապօրինի է։ Ուշագրավ է, որ այս բոլոր զարգացումները, հետապնդումները սկիզբ են առել գործադիր իշխանության գործողությունների և միջամտությունների հետևանքով նախաձեռնված միջազգային արբիտրաժային վեճի հետ միաժամանակ:
Հայտնում ենք, որ փաստաբանական խումբն այս առնչությամբ դիտարկում է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հարցը»,- ասվում է հայտարարությունում։

«Преследование осуществляется по прямому указанию элиты политической власти»: Адвокатская группа Карена Ванецяна выступила с заявлением
Адвокаты предпринимателя Карена Ванецяна Арам Вардеванян, Арсен Бабаян и Сос Акопян выступили с заявлением:
«Свою убежденность в политизации уголовного преследования, возбужденного в отношении крупного международного предпринимателя, нашего подзащитного Карена Ванецяна, мы аргументировали с самого начала политического преследования. Мы выявили и подробно зафиксировали все факты, свидетельствующие о том, что данное преследование осуществляется по прямому указанию элиты политической власти. Эти поручения были даны политическими властями следственной, прокурорской и судебной системам.
На прошлой пресс-конференции глава исполнительной власти еще раз, и не скрывая этого, лично подтвердил на своей пресс-конференции наши утверждения и сообщил всем, что правоохранительная система и суды не могут принять иного решения, кроме как признать виновным нашего подзащитного Карена Ванецяна.
Иными словами, было зафиксировано прямое вмешательство в уголовный процесс. Примечательно, что элементы такого подхода присутствовали на самой начальной стадии предварительного расследования дела.
Считаем необходимым процитировать прямую речь, которую невозможно понять иначе, как подвергнуть человека политическому преследованию с политической решимостью.
«... Хотя я вам скажу, что нет такого варианта, что Республика Армения, я хочу выразить здесь свою политическую решимость, эту долю должна составлять Республика Армения. Другого варианта нет. Пусть кто-нибудь... пройдет, да, месяц, год, но варианта нет, его надо вернуть в Республику Армения как незаконное имущество».
Еще раз напоминаем, что речь идет об имуществе, вопрос о том, незаконно оно или нет, еще находится в стадии расследования и нет никаких подтверждений того, что это имущество или доля являются незаконными. Примечательно, что все эти события и преследования начались одновременно с международным арбитражным спором, инициированным в результате действий и вмешательства исполнительной власти.
Сообщаем, что адвокатская группа также рассматривает вопрос обращения в Европейский суд по правам человека по этому поводу», - говорится в заявлении.