Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում հայ ժողովրդի զավակների ժառանգության կրողը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը. Նիկոլ Փաշինյան
09/05/2024 10:06
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Մայիսի 9-ի առիթով։
«Այսօր մենք նշում ենք Երկրորդ աշխարհամարտում, Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի նկատմամբ դաշնակից երկրների տարած հաղթանակի 79-րդ տարեդարձը:
Այդ հաղթանակով առաջադեմ մարդկությունը ոչ ասաց քաղաքակրթության տեսած ամենամեծ չարիքներից մեկին՝ ֆաշիզմին:
Հաղթանակի գործում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչներ խորհրդային բանակի կազմում իրենց զգալի ներդրումն ունեցան: Նրանցից 300 հազարը զոհվեցին, 107 հայեր արժանացան Խորհրդային Միության հերոսի կոչման:
Բազմաթիվ հայեր ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի գործում իրենց ներդրումն են ունեցել նաև պատերազմի արևմտյան ճակատներում, պարտիզանական և ընդհատակյա պայքարում:
Բոլորովին վերջերս Ֆրանսիայում տեղի ունեցավ մի բացառիկ արարողություն, երբ Ֆրանսիական ընդհատակյա դիմադրության հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա կնոջ՝ Մելինե Մանուշյանի աճյունները վերահուղարկավորվեցին Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների Պանթեոնում: Ֆաշիստական Գերմանիայի կողմից օկուպացված Ֆրանսիայում Մանուշյանը և նրա ղեկավարած խումբը պայքարում էին այդ երկրի ազատագրման համար` չունենալով նույնիսկ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն:
Նա, ինչպես նաև դաշնակիցների բանակներում ծառայող հայերը կռվում էին մարդկության ազատության համար, և այդ ներդրումը ճանաչված ու գնահատված է:
Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում հայ ժողովրդի զավակների ժառանգության կրողը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը, որ պետք է ավելի ու ավելի ամրապնդի իր տեղն ու դերը միջազգային հարաբերություններում` որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, որը լեգիտիմության հենքի վրա իր ներդրումն է բերում միջազգային կայունությանն ու խաղաղությանը:
Նաև այս պատճառով է կառավարությունը որդեգրել խաղաղության օրակարգը` այն հենելով Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի վրա:
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք ոչ միայն ֆաշիզմի դեմ մղված պայքարում, այլև Հայաստանի Հանրապետության պետականության, անկախության, ինքնիշխանության համար իրենց կյանքը տված մեր նահատակներին: Շարունակում եմ համոզված մնալ, որ նրանց հիշատակի հավերժացման ամենաարժանի գործն ազատ, երջանիկ և բարեկեցիկ Հայաստանի Հանրապետությունը կլինի: Եվ մենք դժվար, բայց հաստատուն քայլերով շարժվում ենք դեպի այդ նպատակը:

Никол Пашинян: Носителем наследия армянского народа в победе над фашизмом должна стать Республика Армения
09/05/2024 11:23
Премьер Армении Никол Пашинян в поздравительном послании по случаю 79-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне подчеркнул неоценимую роль армянского народа в деле победы, сообщает пресс-служба главы армянского кабмина. Он напомнил, что более полумиллиона армян внесли значительный вклад в Советскую армию, 300 тысяч из них погибли, 107 армян удостоены звания Героя Советского Союза.
Пашинян отметил, что недавно во Франции прошла церемония перезахоронения в Пантеоне останков героя французского Сопротивления Мисака Манушяна и его жены Мелине Манушян. «Во Франции, оккупированной фашистской Германией, Манушян и возглавляемая им группа боролись за освобождение этой страны, не имея даже французского гражданства. Он, как и другие армяне, служившие в армиях союзников, боролись за свободу человечества, и этот вклад признан и оценен», – подчеркнул премьер-министр.
Никол Пашинян считает, что носителем наследия  армянского народа в победе над фашизмом должна стать Армения. «Армения должна все больше укреплять свое место и роль в международных отношениях как ответственный член международного сообщества, вносящий свой вклад в международную стабильность и мир на основе легитимности», – говорится в послании премьера.
Именно по этой причине правительство приняло мирную повестку, опираясь на международно признанную территорию Республики Армения, пояснил Пашинян. «Сегодня мы чтим память наших мучеников, отдавших свои жизни не только в борьбе с фашизмом, но и за государственность, независимость и суверенитет Республики Армения. Самым достойным делом увековечивания их памяти будет свободная, счастливая и процветающая Республика Армения. И мы идем к этой цели сложными, но уверенными шагами», – заключил премьер.