«Արամ Խաչատրյան» հիմնադրամը և Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը կներկայացվեն Եվրոպական փառատոների ասոցիացիայի գագաթնաժողովին
11/05/2024 17:10
Մայիսի 12-ից 15-ը «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մարտին Թովմասյանը կմասնակցի Եվրոպական փառատոների ասոցիացիայի (EFA, European Festivals Association) Արվեստի փառատոների գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա Գերմանիայի Ուսեդոմ կղզում։
Փառատոների 200 կազմակերպիչներ և երաժշտական աշխարհի ներկայացուցիչներ հագեցած օրակարգով կմիավորվեն՝ ներկայացնելու իրենց փորձառությունը, մտահոգությունները, իրենց գեղարվեստական ​​առաջարկներն ու մտորումները:
Միջոցառմանը Մարտին Թովմասյանը կներկայացնի «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամը, Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը, որը Եվրոպական փառատոների ասոցիացիայի անդամ է։
Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը տարածաշրջանում դասական երաժշտության լայնորեն ճանաչելի փառատոներից է, որի հեղինակությունն ու մասնակիցների աշխարհագրությունը տարեցտարի ընդլայնվում են։
2013թ․ հիմնադրված փառատոնն ամեն տարի մայրաքաղաք Երևանում հյուրընկալում է համաշխարհային մեծության սիրված արտիստների, որոնք երաժշտության միջոցով ստեղծում են միջմշակութային երկխոսության մթնոլորտ, ինչպես նաև իրենց կատարումներով ընդլայնում Արամ Խաչատրյանի երաժշտության ճանաչումը։

Фонд «Арам Хачатурян» и Международный фестиваль Хачатуряна представят на саммите EFA
С 12 по 15 мая исполнительный директор культурного фонда "Арам Хачатурян" Мартин Товмасян примет участие в саммите фестивалей искусств Европейской ассоциации фестивалей (EFA, European Festivals Association), который пройдет на острове Узедом в Германии.
200 организаторов фестиваля и представителей музыкального мира соберутся вместе с насыщенной программой, чтобы представить свой опыт, проблемы, художественные предложения и размышления.
На мероприятии Мартин Товмасян представит культурный фонд «Арам Хачатурян», международный фестиваль имени Хачатуряна, который является членом Европейской ассоциации фестивалей.
Международный фестиваль Хачатуряна – один из широко признанных фестивалей классической музыки в регионе, репутация и география участников которого расширяются с каждым годом.
Созданный в 2013 году фестиваль ежегодно принимает в Ереване популярных артистов мирового уровня, которые посредством музыки создают атмосферу межкультурного диалога, а также своими выступлениями расширяют узнаваемость музыки Арама Хачатуряна.