«Չի բացառվում՝ Փաշինյանի կողմից հերթական ծուղակը հայ ժողովրդի գլխին, որը կարող է գործարկվել, երբ ներքաղաքական լարվածությունը հասնի իր գագաթնակետին». Աշոտյան
Քաղաքացի Վազգեն Հարությունյանը «5 հարց Արմեն Աշոտյանին» նախագծի շրջանակներում քաղբանտարկյալ, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանից հետաքրքրվել էր մայիսի 8-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երդման արարողության և դրան հաջորդած «պառադին» Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի բացակայության  մասին։ Քաղաքացին հարցրել էր. «Ո՛չ Նիկոլը, ո՛չ Ալիևը չեն մեկնելու երդմնակալության և «պառադի» արարողություններին, բայց մայիսի 8-ին հանդիպելու են Պուտինի հետ, սա ի՞նչ խաղ է, ի՞նչ հետևանքներ կունենա էս ամենը»։
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից Արմեն Աշոտյանը պատասխանել է. «Մոսկվայում կայացած երկկողմ հանդիպման արդյունքների և հետևանքների մասին տեղեկատվությունը չափից խիստ դոզավորված է, բայց կարող ենք որոշ կարևոր արձանագրումներ անել։ Անվտանգության տեսակետից ամենավտանգավորն այն է, որ Նիկոլն Ադրբեջանի հետ սահմանակից մարզերից ոչ միայն հեռացնում է հայկական զորքերը, այլև այնտեղ Նիկոլի խնդրանքով ժամանակին տեղակայված ռուսական ռազմական միավորները։
Ակնհայտ է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանը դառնում է թշնամու զորքի համար խիստ խոցելի, գրեթե «էստի համեցեք» վիճակ է ստեղծվում, ինչը, չի բացառվում, լինի Փաշինյանի կողմից հերթական  ծուղակը հայ ժողովրդի գլխին, որը կարող է գործարկվել, օրինակ, երբ ներքաղաքական լարվածությունը հասնի իր գագաթնակետին։
Ի դեպ, չեմ բացառում, որ սահմաններից ռուսական զորքի դուրսբերումը համաձայնեցված է նաև ԵՄ դիտորդական առավելության հետ։ Ակնհայտ է, որ փաշինյանական քաղաքականությունը սինխրոնիզացված է Ալիևի հետ, և նրանք երկուսով առաջ են տանում Հայաստանի համար կործանարար «կարգավորում՝ առանց միջնորդների» բանաձևը, որն իրականում մեր դեպքում նշանակում է «կարգավորում»՝ առանց երաշխիքների, առանց միջազգային իրավունքի, առանց  արդարության, առանց հայկական շահերի։
Հատկանշական է, որ այս ամենի ֆոնին բոլոր նրանց, ովքեր մատնանշում են Նիկոլի նման պռավալները, իշխանական փտած քարոզչամեքենան փորձում է ներկայացնել՝ որպես «ռուսի չեմպիոն»:
Զավեշտալի է, իհարկե, խալխի, տվյալ դեպքում՝ թուրքի շահը բացահայտ կերպով սպասարկողների կողմից ազգային մտածելակերպով մարդկանց պիտակավորումը՝ որպես «ռուսի մարդ»։ Կրկնակի զավեշտալի է այդպիսի կոյուղային գարշահոտության տարածումն այն իշխանությունների կողմից, որոնք իրենք իրենց հրապարակավ կոչում էին «ամենառուսամետ իշխանություններ», որոնք Սիրիա ապօրինի զորք էին ուղարկում (երբ անգամ Բելառուսը չէր ուղարկում), որոնց ղեկավարության մի մասը 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո սեփական ժողովրդից թաքնվում էր հենց Մոսկվայում (օրինակ՝ Ալեն Սիմոնյանը)»։

Ашотян: Не исключено, что это очередная ловушка Пашиняна для армянского народа, которая может сработать, например, когда внутриполитическая напряженность достигнет своего пика
Гражданин Вазген Арутюнян в рамках онлайн-беседы «5 вопросов Армену Ашотяну» задал политзаключенному, вице-президенту РПА Армену Ашотяну вопрос о церемонии инаугурации президента России Владимира Путина 8 мая и отсутствии Никола Пашиняна и Ильхама Алиев на последовавшем параде. Гражданин спросил: "Ни Никол, ни Алиев не едут на инаугурацию и "парад", но они встретятся с Путиным 8 мая. Что это за игра? Какие последствия все это будет иметь?"
Армен Ашотян из УИУ "Нубарашен" ответил: "Информация об итогах и последствиях двусторонней встречи, состоявшейся в Москве, чрезмерно дозирована, но мы можем сделать несколько важных констатаций. С точки зрения безопасности наиболее опасным фактом является то, что Никол выводит не только армянские войска из приграничных с Азербайджаном областей, но и размещенные там по просьбе Никола российские военные пункты.
Очевидно, что армяно-азербайджанская граница становится крайне уязвимой для войск противника, почти создается ситуация «добро пожаловать», и не исключено, что это является очередной ловушкой Пашиняна для армянского народа, которая может сработать, например, когда внутриполитическая напряженность достигнет своего пика.
Кстати, я не исключаю, что вывод российских войск из границ также скоординирован с наблюдательным преимуществом ЕС. Очевидно, что политика Пашиняна синхронизирована с политикой Алиева, и оба они продвигают деструктивную для Армении формулу «урегулирования без посредников», что в нашем случае фактически означает «урегулирование» без гарантий, без международного права, без справедливости, без армянских интересов.
Примечательно, что на фоне всего этого гнилая пропагандистская машина власти пытается представить тех, кто указывает на подобные провалы Никола, «чемпионами русских».
Забавно, конечно, когда те, кто открыто обслуживают интересы чужих, в данном случае турка, вешают ярлык на людей с национальным менталитетом, называя их "людьми русских". Вдвойне забавно, что такую ​​вонь нечистот распространяют власти, публично называвшие себя «самыми пророссийскими властями», незаконно посылавшие войска в Сирию (даже когда этого не сделала Белоруссия), а после 9 ноября 2020 года часть их руководства скрывалась от своего народа в самой Москве (например, Ален Симонян)».