Մենք կարող ենք բանակին ասել՝ 44 օր կռվի, բայց մի 14 օր պատրաստ չենք մասնակիցը լինել խաղաղ ակցիաների. Հովհաննիսյան
12/05/2024 10:53
Շարժման ժամկետները և արդյունքները. երբ և ինչ
Մենք կարող ենք 6 տարի հանդուրժել այս աննորմալ կյանքը, բայց փոփոխություն ուզում ենք մի քանի օրում, մենք կարող ենք բանակին ասել՝ 44 օր կռվի, 44 օր բայրաքթարի ու թշնամու առաջ կանգնի, բայց մենք մի14 օր պատրաստ չենք մասնակիցը լինել խաղաղ ակցիաների՝ «գործ ունենք, ինչ ասի՞ն որ, հոգնեցինք», մենք կարող ենք տարիներով ճամարտակել, թե կռիվն ինչու դադարեցրին, դեռ մի 44 օր էլ կարելի էր կռվել, բայց ինքներս 4 օր վախենում կամ ալարում ենք տնից դուրս գալ ու մասնակիցը լինելը փոփոխությունների։
Վրացիները մարտի սկզբից խոշոր ակցիաների մեջ են, և միայն երեկ են արձանագրել ամենամարդաշատ երթը՝ 50 հազար։ Մենք ուզում ենք մի օր մի 60 հազարով հավաքվենք ու բոլոր հարցերը լուծվեն հենց այդ օրը։ Մենք հո վրացի չենք, մենք զբաղված ենք, զահլա չունենք։
Հրեաները 1 տարի է՝ փողոցներում մի քանի հարյուր հազարանոց հանրահավաքների են դատաիրավական բարեփոխումների դեմ։ Չեն հոգնում, չեն նվնվում, ընթացքում ազգային համաձայնության կառավարություն են ստեղծում ու պատերազմում։
Մեր և ժամանակի մասին մեր այլասերված պատկերացումները մեզ միշտ բերում են անհաջողությունների։ Պատահական չէ, որ  մեզ մի պահի թվաց, թե արդեն Արցախի հարցը լուծել ենք ու կարող ենք ապրել՝ ոնց կուզենք, մի շերտի տալ անզուսպ հարստանալու ինդուլգենցիա ու մսխել ամեն ինչ։
Ի  վերջո , մենք պետք է մեր ներսում՝ և´ հարթակը, և´ հրապարակը, որոշում կայացնենք՝ ուզո՞ւմ ենք հասնել հաջողության, և պատրա՞ստ ենք այդ հաջողության համար մի քանի օրից ավել պայքարել։ Սա է հաջողության 2 հիմնական գործոններից մեկը (մյուսի մասին՝ հետո)։
Ի վերջո, մեր պատմությունը մեզ պետք է հուշած լինի, որ երկու օրում միայն գաղթ ու էթնիկ զտում է լինում։ Լաչինն ու Դեր Զորը մի բան մեզ պետք է հասկացրած լինեին։ Իսկ հաջողության համար ժամանակ է պետք։ Ընդ որում հենց տրամադրավես երկարաժամկետ պրոցեսի՝ հոգեբանորեն և մենեջմենթի առումով, հաջողությունը կգա շատ ավելի շուտ։

Ваге Оганнисян: Мы можем говорить армии, чтобы она воевала 44 дня, но мы около 14 дней не готовы становиться участниками мирных акций
Группа «Альтернативные проекты» опубликовала статью  политолога Ваге Оганнисяна под заголовком «Сроки и результаты движения: когда и что».
«Мы можем 6 лет терпеть эту ненормальную жизнь, но хотим перемен за несколько дней, мы можем говорить армии, чтобы она воевала 44 дня, 44 дня стояла против байрактаров и врагов, но мы около 14 дней не готовы становиться участниками мирных акций: «У нас дела. Что они такого сказали, что мы устали?». Мы можем годами разглагольствовать о том, почему они прекратили воевать, могли бы повоевать еще 44 дня, но сами вот уже 4 дня боимся или ленимся выйти из дома и стать участниками перемен.
Грузины с начала марта проводят крупные акции и только вчера был зафиксирован самый массовый марш – 50 тысяч. Мы хотим, чтобы в один день собрались 60 тысяч людей, и чтобы в этот день решились все проблемы. Мы же не грузины, мы заняты, нам некогда.
Евреи уже год проводят многотысячные митинги против судебно-правовых реформ. Не устают, не ноют, и параллельно формируют правительство национального согласия и воюют.
Наши извращенные представления о себе и времени всегда приводят нас к неудачам. Не случайно в какой-то момент нам показалось, что мы уже решили арцахский вопрос и можем жить так, как хотим, дать какому-то слою индульгенцию на поблажки и все промотать.
В конце концов, мы должны решить внутри себя, и на платформе, и на площади, хотим ли мы добиться успеха и готовы ли мы бороться за этот успех более нескольких дней. Это один из 2-х главных факторов успеха (о другом позже).
Ведь наша история должна была подсказать нам, что через два дня произойдет только миграция и этнические чистки. Лачин и Дейр-эз- Зор должны были заставить нас что-то понять. А успех требует времени. Более того, как только вы будете готовы к долгосрочному процессу, как психологически, так и в плане менеджмента, успех придет гораздо быстрее», - отмечается в статье политолога.