Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի գործի առկայությունը հուշում է, որ ԲԴԽ-ից և քաղաքական բարձր իշխանությունից հանձնարարություններ տրվել են. Փաստաբան (Տեսանյութ)
13/05/2024 16:23
Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի գործով անպայմանորեն ԲԴԽ-ից և քաղաքական բարձր իշխանությունից հանձնարարություններ տրվել են. «Իմնեմնիմի»-ի գործով դատավարությունից հետո, երբ նիստը նախագահող Տիգրան Ոսկանյանն ինքնաբացարկ հայտնեց, հայտարարեց Վազգեն Սաղաթելյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Ճնշումներ որ կան  բոլոր դատավորների նկատմամբ, հաստատվել է վաղուց՝ Նարեկի ու Վազգենի կալանքը և ընդհանրապես այն, որ այս գործը գոյություն ունի մինչև հիմա, դրանով հաստատվել է։ Թե կոնկրետ այս գործով ինչ աստիճանի հանձնարարական է տրվել դատավորին և նա ինչքանով է կարողացել հնարավոր հանձնարարությանը դիմադրել՝ չեմ կարող ասել»,-ասաց Բաբայանը։
Թե ինչ սպասելիքներ կան՝ Բաբայանը նշեց. «Եթե կվերամակագրվի այնպիսի դատավորի, որը կունենա ուժ, արդարադատություն  իրականացնելու իրական կարողություն, կարող ենք ակնկալել որոշակի հույսեր։  Այս դատավորը կոնկրետ այդպիսն էր և ապացուցել էր նախկին դատական ակտով։ Սակայն գտավ, որ ինքը չպետք է քննի այս գործը, որ կարող է հասարակության մոտ կասկած առաջանալ՝ ինքը անաչառ չի։ Ափսոսում եմ, քանի որ փորձից գիտենք, որ գործ ունեինք արդարադատություն իրականացնող քիչ մնացած դատավորներից մեկի հետ»,-ասաց Բաբայանը։

Адвокат: Существование дела Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна позволяет предположить, что указания были даны Высшим судебным советом и высшей политической властью
По делу Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна Высший судебный совет и высшее политическое руководство дали конкретные указания. После заседания суда по делу "Имнемними", когда на заседании судья Тигран Восканян взял самоотвод, заявил адвокат Вазгена Сагателяна Арсен Бабаян.
"То, что есть давление на всех судей, подтверждено давно, арест Нарека и Вазгена и то, что это дело существует до сих пор, является тому подтверждением. Я не могу сказать, какое указание было дано судье в данном конкретном случае и насколько он смог сопротивляться возможному указанию", - сказал Бабаян.
Бабаян рассказал, чего ожидать: «Если дело будет перенаправлено другому судье, который будет обладать властью, реальной способностью осуществлять правосудие, можно ожидать определенных надежд. Этот судья был именно таким и доказал это в предыдущем судебном акте. Однако он счел, что ему не следует расследовать это дело, поскольку общественность может заподозрить, что он не беспристрастен. Я сожалею, потому что по опыту мы знаем, что имеем дело с одним из немногих оставшихся судей, которые вершат правосудие", - сказал Бабаян.