Համոզված ենք, որ խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ կարող է վերջ դրվել երկարամյա հակամարտությանը և երկարատև խաղաղություն հաստատվել տարածաշրջանում. Միրզոյան
13/05/2024 11:45
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի քաղաքական հիմքը պետք է լինի 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագիրը։ 1991 թվականի Խորհրդային Միության փլուզման պահի սահմանները պետք է լինեն երկու երկրների փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ճանաչման և սահմանազատման գործընթացի հիմքերը, Երևանում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի Հանրապետության արտաքին ու եվրոպական հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մենք համոզված ենք, որ հենց այս նույն սկզբունքի ամրագրմամբ և խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ կարող է վերջ դրվել երկարամյա հակամարտությանը և կայուն ու երկարատև խաղաղություն հաստատվել տարածաշրջանում»,-ասաց Միրզոյանը։

Мирзоян: Мы уверены, что многолетнему конфликту можно положить конец и установить мир в регионе путем подписания мирного договора
13/05/2024 11:56
Политической основой процесса демаркации между Арменией и Азербайджаном должна стать Алма-Атинская декларация 1991 года. Границы на момент распада Советского Союза в 1991 году должны стать основой взаимного признания территориальной целостности двух стран и процесса делимитации, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных и европейских дел и торговли Республики Мальта Яном Боргом.
"Мы убеждены, что, закрепив этот же принцип и подписав мирный договор, можно положить конец многолетнему конфликту и установить прочный и длительный мир в регионе", - сказал Мирзоян.