Նիկոլ Փաշինյանը ու ԵԱՀԿ գործող նախագահը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում զարգացումների շուրջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի արտաքին գործերի, եվրոպական հարցերի և առևտրի նախարար Յան Բորգի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Բորգի այցը Հայաստան:
Նիկոլ Փաշինյանը և Յան Բորգը քննարկել են ՀՀ կառավարության և ԵԱՀԿ-ի միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակել՝ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Յան Բորգն ընդգծել է ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը և հակամարտությունների կարգավորմանն աջակցելու և խթանելու հարցում կազմակերպության հանձնառությունը, ԵԱՀԿ մանդատին համապատասխան կազմակերպության գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումը՝ ի նպաստ տարածաշրջանային կայունության ու անվտանգության ապահովման:
Քննարկվել են Հայաստանի և Մալթայի միջև բազմաոլորտ համագործակցությանը և կապերի հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր։ Կարևորվել է երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел и торговли Мальты Яном Боргом.
Как сообщает аппарат премьер-министра, Никол Пашинян и Ян Борг обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества Армении с ОБСЕ, событии на Южном Кавказе и процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Ян Борг подчеркнул приверженность организации содействию и продвижению стабильного мира и урегулированию конфликтов во всем регионе ОБСЕ, эффективному применению инструментария организации в соответствии с мандатом ОБСЕ в целях обеспечения региональной стабильности и безопасности.
Были обсуждены вопросы, касающиеся многопланового сотрудничества и дальнейшего развития связей между Арменией и Мальтой. Была отмечена важность двусторонних взаимных визитов на высоком уровне.