Սրբազան պայքարի՝ տասնյակ հազարավոր մարդկանցով լեցուն հրապարակը կոտրել է կարծրատիպեր․ Վարդան Ոսկանյան
13/05/2024 18:58
ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը գրել է․
«Սրբազան պայքարի՝ տասնյակ հազարավոր մարդկանցով երեկվա հրապարակը կոտրել է կարևոր հոգեբանական կարծրատիպ երկրորդ անգամ հրապարակը լցնելու, իբր, անհնարինության մասին։
Փաստն այն է, որ դա հաջողվել է, ընդ որում՝ դրան նախորդած տեսանելի նահանջից հետո, որի մասին գրել եմ։
Երկրորդ հաջողությունն այն է, որ նույն հանրահավաքում ամբողջովին կոտրվել է նաև արհեստականորեն ուռճացվող՝ հրապարակի առաջնորդության ծրագիր չունենալու մասին դրույթը։
Ներկայացված ծրագրային դրույթները կարելի է համարել կարևոր, անթերի, ընդունելի, վիճելի, առարկելի, խոցելի, անընդունելի և այլն, սակայն «ծրագիր չունեն» թեզն այլևս զրկվել է բանական որևէ հիմնավորումից»։

Вардан Восканян: Площадь, заполненная десятками тысяч людей Священной борьбы, сломала стереотипы
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян пишет: «Вчерашняя площадь Священной борьбы, заполненная десятками тысяч людей, сломала важный психологический стереотип о невозможности повторного заполнения площади.
Факт в том, что это удалось, причем после предшествовавшего этому видимого отступления, о котором я писал.
Второй успех заключается в том, что на том же митинге было полностью нарушено и искусственно завышенное положение об отсутствии плана управления площадью.
Представленные программные положения можно считать важными, безупречными, приемлемыми, спорными, нежелательными, уязвимыми, неприемлемыми и т. д., но тезис «у них нет программы» уже лишен всякого рационального обоснования».