Սլովակիան հարգում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի փոխնախագահ Լուբոշ Բլահայի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում է Բրատիսլավայում: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանն ու Թագուհի Ղազարյանը:
Մայիսի 13-ին պատվիրակությունը հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի փոխնախագահ Լուբոշ Բլահային: ԱԺ փոխխոսնակը երախտագիտություն է հայտնել հրավերի եւ հյուրընկալության համար, ընդգծել երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամական կապերը, իրար կապող մշակութային եւ հոգեւոր արժեքները:
Կարեւորվել է պետությունների շահագրգռվածությունն ընդլայնելու համագործակցությունը Սլովակիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում: Հատկապես կարեւորվել է խորհրդարանականների դերը երկխոսության զարգացման հարցում:
Հանդիպմանը ներկայացվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ տարածաշրջանային զարգացումները, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացվող սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Կողմերը քննարկել են խաղաղության խաչմերուկ նախագիծը որպես տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման կարեւոր բաղադրիչ:
«Մեր տարածաշրջանին անհրաժեշտ է երկարաժամկետ խաղաղություն: Խաղաղության օրակարգը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի. մենք որդեգրել ենք խաղաղության եւ ժողովրդավարության ուղին, հաստատակամ ենք մեր ընտրության մեջ եւ ակնկալում ենք միջազգային գործընկերների աջակցությունը:
Միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության սկզբունքների հարգումը կարեւոր հիմք են տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման համար»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Խոսելով տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության մասին` Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ ռազմական հավասարակշռությունը տարածաշրջանային խաղաղության կարեւորագույն բաղադրիչներից է:
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահի տեղակալը եւս կարեւորել է երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները:
Խոսելով մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին` Լուբոշ Բլահան նշել է, որ Սլովակիան հարգում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:
Նա կարեւորել է Սլովակիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը` նշելով, որ հավելյալ ջանքեր կգործադրվեն առկա հարաբերությունների էլ ավելի զարգացման համար:

Словакия уважает территориальную целостность и суверенитет Армении
По приглашению заместителя председателя Национального Совета Словацкой Республики Любоша Блахи делегация во главе с вице-спикером НС Акопом Аршакяном находится с рабочим визитом в Братиславе. В составе делегации – депутаты НС А.Акопян и Т.Казарян.
13 мая делегация встретилась с вице-спикером Любошем Блахой. Зампредседателя НС РА выразил признательность за приглашение и гостеприимство, подчеркнул дружественные связи между двумя народами, связывающие друг друга культурные и духовные ценности.
Подчеркнута заинтересованность государств в расширении сотрудничества во всех сферах, представляющих взаимный интерес, как на двусторонней, так и на международной площадках. Особо подчеркнута роль парламентариев в развитии диалога.
На встрече представлены мирный процесс Армения-Азербайджан и региональные развития, а также достигнутые договоренности по демаркации и делимитации на основе Алма-Атинской декларации.
Стороны обсудили проект “Перекресток мира” как важный компонент установления долгосрочного мира в регионе.
А.Аршакян отметил: “Нашему региону нужен долгосрочный мир. Мирная повестка не имеет альтернативы в нашем регионе: мы привержены пути мира и демократии, тверды в своем выборе и рассчитываем на поддержку международных партнеров.
Уважение принципов международного права, территориальной целостности и суверенитета являются важной основой для установления долгосрочного мира в регионе", - заявил вице-спикер НС РА.
Коснувшись долгосрочного мира в регионе, А.Аршакян отметил, что военный баланс является одной из важнейших составляющих регионального мира.
Зампредседателя Национального Совета Словацкой Республики также подчеркнул дружеские отношения между двумя странами.
Говоря о необходимости установления долгосрочного мира в нашем регионе, Любош Блаха отметил, что Словакия уважает территориальную целостность и суверенитет Армении.
Он подчеркнул важность развития отношений между Словакией и Арменией, отметив, что будут предприняты дополнительные усилия для дальнейшего прогресса существующих связей.