Բագրատ Սրբազանը պատասխանել է հարցին՝ կհրաժարվի՞ արդյոք Կանադայի քաղաքացիությունից (Տեսանյութ)
Կանադայի քաղաքացիությունն ինձ համար սոսկ փաստաթուղթ է, անցաթուղթ է և վկայություն է, որ ես այդ երկրում ապրել եմ և շատ շնորհակալ եմ, որ ապրել եմ, Ժուռնալիստների միությունում ասաց Բագրատ Սրբազանը՝ պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ հրաժարվի Կանադայի քաղաքացիությունից։
«Այդ անձնագիրն ինձ տրվել է պահանջված բոլոր օրինական ճանապարհներով։ Մեր երկրի պես «ախպերությամբ» չի տրվում ոչ մի բան։ Կանադայի քաղաքացիությունն ինձ համար միայն այդ արժեքն ունի, թեպետ ես մեծ գնահատանք ու շնորհակալություն ունեմ, այդ երկրում բազմաթիվ ընկերներ ու մտերիմներ ունեմ։
Ամեն վայրկյան, այն, ինչ որ կպահանջվի իմ սեփական երկրին՝ Հայաստանի Հանրապետությանը, Արցախի Հանրապետությանը ծառայելու նպատակին, ես ոչ միայն հրաժարվելու եմ պատրաստ, այլ նաև ինքս ինձ հանձնելու, այն, ինչն այսօր անում եմ փողոցում։ Կանադայի քաղաքացիությունը կամ տիեզերքի քաղաքացիությունը որևէ նշանակություն չունի ինձ համար այդ իմաստով։ Հրաժարվել է պետք՝ կհրաժարվեմ, չհրաժարվել է պետք՝ չեմ հրաժարվի, մեր ճանապարհն ուղիղ ընթացք է։ Ինչ պահանջված է՝ դա էլ կլինի»,-ասաց Բագրատ Սրբազանը։

Баграт Србазан ответил на вопрос: откажется ли он от гражданства Канады (Видео)
Для меня канадское гражданство — это всего лишь документ, паспорт и свидетельство о том, что я жил в этой стране и очень благодарен, что жил, — заявил Баграт Србазан в Союзе журналистов, отвечая на вопрос, может ли он отказаться от гражданства Канады?
«Этот паспорт мне был выдан всеми необходимыми законными способами. Ничто не выдается "по блату", как делается в нашей стране. Канадское гражданство имеет для меня только такую ​​ценность, хотя я очень признателен и благодарен, у меня много друзей и родственников в этой стране.
Каждую секунду, чего бы это ни стоило для служения своей стране, Республике Армения, Республике Арцах, я готов не только отказаться, но и посвятить себя, это то, что я делаю сегодня на улице. Канадское гражданство или гражданство вселенной в этом смысле для меня ничего не значат.  Если будет нужно, я откажусь, не будет нужно - не откажусь, наш путь прямой. То, что требуется, произойдет", - сказал Баграт Србазан.