Սանկտ-Պետերբուրգում խուզարկություններ են իրականացվել միգրանտների բնակության վայրերում. 60 հոգու են ձերբակալել
14/05/2024 18:33
ՌԴ Քննչական կոմիտեն, ոստիկանությունը և Անվտանգության Դաշնային ծառայությունը, Ռոսգվարդիայի աջակցությամբ, Սանկտ-Պետերբուրգում միգրանտների բնակության 10-ից ավելի վայրերում խուզարկություն են իրականացրել՝ ոստիկանին կաշառք տալու քրեական գործի շրջանակներում։
Գործողությունների արդյունքում 60-ից ավելի միգրանտ է բերման ենթարկվել, իրավապահ մարմինները ստուգում են Ռուսաստանի տարածքում նրանց գտնվելու պատճառներն ու հանգամանքները։
Օպերատիվ միջոցառումներն իրականացվել են ոստիկանի դեմ հարուցված քրգործի շրջանակում․ նրան մեղադրում են 2023-ի փետրվարից մինչև 2024-ի ապրիլ միգրանտներից կաշառք վերցնելու մեջ, այժմ  որոշվում է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հանցանշաններով քրեական գործ հարուցելու հարցը։

В Петербурге прошли обыски по местам проживания мигрантов, задержаны 60 человек
Сотрудники следственного отдела по Адмиралтейскому району ГСУ СК России по городу Санкт-Петербургу совместно с МВД, ФСБ и Росгвардии провели более десяти обысков по местам проживания мигрантов в центре города. В ходе оперативных мероприятий было задержано не менее 60 иностранных граждан, сообщили 14 мая в региональном управлении СКР.
Как уточнили в ведомстве, обыски прошли в рамках уголовного дела в отношении старшего участкового уполномоченного полиции, обвиняемого в получении взяток с февраля 2023 по апрель 2024 года на общую сумму не менее 70 тыс. рублей от предпринимателя, осуществлявшего коммерческую деятельность по реализации железнодорожных и авиабилетов.
Из материалов дела следует, что обвиняемый поддерживал отношения с рядом мигрантов, также были установлены адреса их проживания. В настоящий момент выясняются обстоятельства пребывания нелегалов на территории РФ, также решается вопрос о возбуждении уголовного дела по факту организации незаконной миграции, добавили в СКР.