Բագրատ Սրբազանը՝ ուսանողակենտրոնության մասին
ԵՊՀ բակում ի պատասխան ԵՊՀ պրոռեկտոր Էլինա Ասիրյանի գնահատականին, թե ԵՊՀ-ն ուսանողակենտրոն է, «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանն ասաց.
«ԵՊՀ-ն, այո՛, ուսանողակենտրոն է և այդպես էլ պիտի մնա։ Դա նշանակում է հոգով, սրտով, մտքով նվիրված ուսանողներ՝ թե՛ գիտությանը, թե՛ կրթությանը, թե՛ հմտություններին, թե՛ դաստիարակությանը, թե՛ հայրենիքին, թե՛ քաղաքացիական իրավունքներին։ Մենք հրավիրել ենք՝ ուսանողներն իրենց ազգային, հոգևոր, քաղաքացիական զգացումներն արտահայտեն այն ստի հանդեպ, որ կա մեր երկրում։
Երբ ինձ այստեղ ասում են՝ ուսանողակենտրոն են, այդ հայեցակարգի գրողներից մեկն էլ ես եմ եղել և գիտեմ՝ ինչ է նշանակում ուսանողակենտրոն։ Այն նաև նշանակում է իրավունք և հնարավորություն ընձեռել ուսանողներին՝ գիտելիքների, հմտությունների զարգացման, նաև տվյալ ուսումնական հաստատության կյանքում դերակատարություն ունենալու հարցում, ինչպես նաև խրախուսել ուսանողին՝ իրացնելու իր քաղաքացիական պարտականություններն ու իրավունքները, հոգևոր, ազգային զգացումները. որևէ մեկն իրավունք չունի որևէ կերպ ճնշում բանեցնել և ինչ-որ գործիքակազմով փորձել սահմանափակել ուսանողների իրավունքները։

Баграт Србазан о студентоориентированности
В ответ на оценку проректора ЕГУ Элины Асирян о том, что ЕГУ студентоориентирован, лидер движения «Тавуш во имя Родины» Баграт Србазан сказал:
Да, ЕГУ студентоориентирован и останется таковым. Это означает студенты, преданные духом, сердцем и разумом науке, образованию, искусству, воспитанию, Родине и гражданским правам. Мы пригласили студентов, чтобы они выразили свои национальные, духовные и гражданские чувства по отношению к лжи, существующей в нашей стране.
Когда мне здесь говорят, что они студентоориентированы, я был одним из авторов этой концепции и знаю, что означает студентоориентированность. Это также означает расширение прав и возможностей студентов: развивать знания и навыки, а также играть роль в жизни данного учебного заведения, а также стимулировать обучающегося к реализации своих гражданских обязанностей и прав, духовных и национальные чувств; никто не имеет права каким-либо образом оказывать давление и пытаться какими-то инструментами ограничить права студентов....