Արարատ Միրզոյանի հետ Ալմաթիում բանակցությունները խաղաղության գործընթացի կարևոր մաս են. Ջեյհուն Բայրամով
14/05/2024 14:13
Խաղաղության պայմանագրի շուրջ ինտենսիվ բանակցությունները վերսկսվել են փետրվարից, այս մասին ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նա դրական է գնահատել Երևանի հետ խաղաղ գործընթացի զարգացումը։
Ադրբեջանի արտգործնախարարը նշել է, որ ակնկալիքները պետք է լինեն տեղին ու իրատեսական։
«Սա շատ բարդ և անհրաժեշտ գործընթաց է։ Խաղաղության պայմանագիրը պետք է լինի արդար՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա: Նաև, իհարկե, հաշվի են առնվում հակառակ կողմի ակնկալիքները: Ալմաթիում բանակցությունները դարձան հաջորդ քայլը։ Սա մե՞ծ, թե՞ փոքր քայլ է՝ մենք կիմանանք միայն գործընթացի վերջում: Բայց ես կասեմ, որ սա գործընթացի կարևոր մասն է»,- նշել է Բայրամովը։

Джейхуном Байрамомов: Переговоры с Араратом Мирзояном в Алматы являются важной частью мирного процесса
14/05/2024 15:03
"Касательно переговорного процесса вокруг мирного договора, скажу, что с февраля возобновились интенсивные переговоры". Об этом министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сказал на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ Яном Боргом.
Он положительно оценил развитие мирного процесса с Ереваном.
"До этого проводился обмен документами и условиями, но очной встречи не было. Хотя процесс продолжался встречами в Мюнхене, Берлине и Алматы. По итогам последней встречи было проведено большое обсуждение. Хотя и не хочу вдаваться в подробности, эти переговоры оцениваю позитивно", - сказал он.