Գիշերը ձերբակալություններ են եղել
«Մայիսի 14-ի լույս 15-ի գիշերն իշխող վարչախումբն իրականացրել է բացարձակ անհիմն մի շարք ձերբակալություններ։ 72 ժամով ձերբակալվել է «Տավուշը Հանուն Հայրենիքի» շարժամ ակտիվ աջակից հանդիսացող առնվազն 5 քաղաքացի, այդ թվում՝ «Ազատազէն» կազմակերպության խորհրդի անդամ Իշխան Գևորգյանը։  Անազատության մեջ պահվող քաղաքացիներին այցելել ու նրանց պաշտպանությունը ստանձնել է իրավապաշտպան Վարազդատ Հարությունյանը։
Քաղաքացիները բերման են ենթարկվել ապօրինի զենք կրելու հիմնազուրկ կասկածով, որը բնականաբար հերքվել է անձնական խուզարկությամբ։Այնուհանդերձ, քաղաքացիները ոչ թե ազատ են արձակվել, այլ ձերբակալվել են։
Հայտարարում ենք, որ նշված վարութային ակտերը ստորագրողների արարքում առկա է ապօրինի ձերբակալման ակնհայտ հանցակազմ, սակայն կառավարող ուժի քաղաքական իշխանության պայմաններում առկա չէ արարքի արդյունավետ քննության որևէ հեռանկար»։

Ночью были задержания
"В ночь с 14 на 15 мая правящий режим провел серию совершенно необоснованных задержаний. По меньшей мере 5 граждан, являющихся активными сторонниками движения "Тавуш во имя Родины", были задержаны на 72 часа, в том числе Ишхан Геворкян, член правления организации "Азатазэн". Правозащитник Вараздат Арутюнян посетил лишенных свободы граждан и взял на себя их защиту.
Граждане были задержаны по необоснованному подозрению в незаконном ношении оружия, которое, естественно, было опровергнуто личным досмотром. Однако граждан не отпустили, а задержали.
Заявляем, что действия лиц, подписавших указанные административные акты, являются очевидным преступлением незаконного задержания, но в условиях правящей политической власти нет никакой перспективы эффективного расследования данного деяния».