Իշխանությունների մանիպուլյացիան. նախ՝ Կիրանցի եկեղեցին, ճանապարհն Ադրբեջանին կանցնեն, ապա «իրենց ջանքերի գնով» կմնան ՀՀ վերահսկողության տակ. Աբրահամյան (Տեսանյութ)
Իշխանություններն ի սկզբանե գնացել են մանիպուլյացիայի, նախ հասարակության մեջ որոշակի կեղծ տեղեկություններ են տարածել,  որ Կիրանցի եկեղեցին ու ճանապարհը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցնում, հետո հայտարարել են, թե հերոսաբար հաղթահարել են ու արձանագրում են, որ իրենց ջանքերի գնով դրանք մնացին մեր վերահսկողության տակ. լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այդ տարածքներն ամենավատ քարտեզներով էլ չէին կարող անցնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ Կիրանցի եկեղեցու և ճանապարհի հատվածը»,-ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե, ըստ հայտարարության, երկու տուն անցնելու է Ադրբեջանին, չնայած ասացին, որ որոշ տներ էլ մեր տարածքին են միանալու՝ Աբրահամյանն արձագանքեց. «Եթե միջազգային նորմերով անցկացվի՝ ամենավատ քարտեզները նույնիսկ եթե վերցնենք, ապա դեմարկացիայի գործընթացը ենթադրում է՝ կենսական անհրաժետություն ենթադրող ենթակառուցվածները, այս դեպքում տները կամ նույնիսկ կամուրջը, պետք է մնան հայկական վերահսկողության տակ։ Բայց Արբեջանին պետք է իր մխրճումը, որ ստանա ՀՀ-ի ուղղությամբ տարբեր ռազմավարական նշանակության բարձունքների նկատմամբ վերահսկողություն»։

Манипуляция властей: сначала церковь Киранца и дорога перейдут Азербайджану, затем "ценой их усилий" они останутся под контролем Армении
16/05/2024 13:35
Власти с самого начала пошли на манипуляцию, сначала распространили среди населения ложную информацию о том, что церковь и дорога Киранца перейдут под контроль Азербайджана, затем заявили, что героически преодолели все это и зафиксировали, что благодаря их усилиям они остались под нашим контролем. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат НС Тигран Абрамян от фракции "Честь имею".
"Эти территории не могли перейти под контроль Азербайджана даже при самых худших картах - участок церкви Киранца и дороги", - сказал он.
Абрамян ответил на замечание, что, согласно сообщению, два дома перейдут к Азербайджану, хотя говорили, что некоторые дома также присоединятся к нашей территории. «Если процесс будет осуществляться по международным нормам, даже если взять самые худшие карты, то процесс демаркации подразумевает, что инфраструктуры, предполагающие жизненную необходимость, в данном случае дома или даже мост, должны оставаться под контролем Армении. Но Азербайджан хочет вторгнуться, чтобы получить контроль над различными стратегически важными высотами в сторону Армении».