Փաշինյանը ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարի հետ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ն է քննարկել
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատար, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսին:
Վարչապետը ողջունել է վերջինիս այցը Հայաստան և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության մակարդակից: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման կարևորությունն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը: Վարչապետը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունն այսօր ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային հասանելիության պետական աջակցության ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել ԵՄ օժանդակության անհրաժեշտությունը:
ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարը նշել է, որ Բրյուսելի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ԵՄ-ն շարունակելու է նպաստել ՀՀ տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում՝ էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, շուկաների դիվերսիֆիկացման, ստանդարտների ներդրման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով: Վալդիս Դոմբրովսկիսը հավելել է, որ այժմ հայաստանյան գործընկերների հետ մշակվում են տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին, որոնք համաձայնեցվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպմանը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման շուրջ: Այդ համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը»:

Пашинян обсудил «Перекресток мира» с комиссаром ЕС по торговле
"Премьер-министр Никол Пашинян принял вице-президента Европейской комиссии, комиссара ЕС по торговле Валдиса Домбровскиса.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Домбровскиса в Армению и выразил удовлетворение уровнем сотрудничества Армения-ЕС. Никол Пашинян подчеркнул важность состоявшейся 5 апреля в Брюсселе встречи высокого уровня Армения-ЕС-США и эффективной реализации достигнутых договоренностей. Премьер-министр сообщил, что правительство Республики Армения сегодня приняло программу государственной поддержки доступа к жилью для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и подчеркнул необходимость помощи ЕС в ее реализации.
Комиссар ЕС по торговле отметил, что ЕС по итогам трехсторонней встречи в Брюсселе продолжит способствовать экономическому развитию Армении, в том числе в энергетике, инфраструктуре, диверсификации рынков, внедрении стандартов, улучшении бизнес-среды и в других направлениях. Валдис Домбровскис добавил, что в настоящее время вместе с армянскими коллегами разрабатываются приоритеты экономических и инвестиционных программ.
Собеседники также коснулись процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, проекта правительства Республики Армения “Перекресток мира” по разблокированию региональных транспортных инфраструктур и его принципов, которые были согласованы 15 июля 2023 года в Брюсселе на трехсторонней встрече премьер-министра Армении, председателя Европейского совета и президента Азербайджана.
Состоялся также обмен мыслями по вопросам обеспечения региональной безопасности и стабильности. В этом контексте была отмечена важность деятельности гражданской миссии ЕС в Армении".