Իշխանությունը մինչև այս պահը լրիվ այլ քարտեզների մասին էր խոսում, իսկ հիմա որպես դելիմիտացիայի հիմք վերցրել է այլ քարտեզ. Տիգրան Աբրահամյան
Իշխանությունը մինչև այս պահը լրիվ այլ քարտեզների մասին էր խոսում, իսկ հիմա որպես դելիմիտացիայի հիմք վերցրել է այլ քարտեզ, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այսպես կոչված, սահմանային ճշգրտումների վերաբերյալ երեկ ուշ երեկոյան Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ստորագրված արձանագրությունները շարունակում են խորացնել առկա մտահոգությունները:
Սկսենք այն հանգամանքից, որ դելիմիտացիայի գործընթացն արվել է տեղային՝ Ադրբեջանի ճնշմամբ ու դեռ պարզ չէ, թե որն է կողմերի պատկերացումը ամբողջական սահմանի ճշգրտումների վերաբերյալ:
Առանց սահմանների ամբողջական դելիմիտացիայի, այս ուղղությամբ ցանկացած քայլ անընդունելի է:
Ըստ ՀՀ օրենսդրության և 2010 թվականի համապատասխան օրենքի նկարագրության, Ադրբեջանին հանձնվող տարածքները կամ նվազագույնը դրանց մի մասը ՀՀ տարածքային ամբողջականության մաս են կազմում, ինչը նշանակում է, որ առանց հանրաքվեի այդ տարածքների հանձնում չի կարող լինել:
Ինչ վերաբերում է քարտեզներին, իշխանությունը մինչև այս պահը լրիվ այլ քարտեզների մասին էր խոսում, իսկ հիմա որպես դելիմիտացիայի հիմք վերցրել է այլ քարտեզ:
Եթե իշխանությունը հայտնում է, որ դա իրավաբական ուժի առումով ամենաբարձր կարգավիճակն ունի, ապա դա, մեղմ ասած, այնքան էլ այդպես չէ:
Սովետական շրջանում, սահմանների որոշման իրավասությունները տրված են եղել ԽՍՀՄ-ի կազմի մեջ գտնվող հանրապետություններին, այլ ոչ թե միութենական մարմիններին, ըստ այդմ` ԽՍՀՄ ԳՇ քարտեզները չեն կարող առավել բարձր կարգավիճակ ունենալ, քան սովետական Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայացած դելիմիտացիայի/դեմարկացիայի արձանագրությունները:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ տարածքների հանձնման հարցում շտապողականություն դրսևորող ՀՀ իշխանությունը պետք է դեմարկացիայի շրջանակներում առաջ մղի կենսական անհրաժեշտություն համարվող տարածքների` ՀՀ կազմում պահելու հարցը` փոխանակումների միջոցով, որն ամբողջության համապատասխանում է միջազգային պրակտիկային, նախադեպերին և որպես գործընթաց` դեմարկացիայի տրամաբանությանը»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: До этого момента власти говорили совсем о других картах, а теперь в качестве основы для делимитации взяли другую карту
16/05/2024 10:43
До этого момента власти говорили совсем о других картах, а теперь в качестве основы для делимитации взяли другую карту, об этом написал секретарь фракции НС "Честь имею" Тигран Абрамян.
«Протоколы о так называемых корректировках границ, подписанные между Арменией и Азербайджаном вчера поздно вечером, продолжают усугублять существующие опасения.
Начнем с того, что процесс делимитации проходил по местам, под давлением Азербайджана, и до сих пор неясно, каково представление сторон о полной корректировке границ.
Без полной делимитации границ любой шаг в этом направлении недопустим.
Согласно законодательству Республики Армеия и описанию соответствующего закона 2010 года, территории, подлежащие передаче Азербайджану, или хотя бы часть их, являются частью территориальной целостности Республики Армения, а значит, эти территории не могут быть сданы Азербайджану без референдума.
Что касается карт, то до сих пор власти говорили совсем о других картах, а теперь в качестве основы для делимитации взяли другую карту.
Если власти сообщают, что это имеет высший статус с точки зрения юридической силы, то это, мягко говоря, не так.
В советский период полномочия по определению границ были переданы республикам в составе СССР, а не союзным органам, поэтому карты ГШ СССР не могут иметь более высокий статус, чем протоколы делимитации/демаркации, установленные между Советской Арменией и Азербайджаном.
Я еще не говорю о том, что власти Республики Армения, спешащие сдать территории, должны продвинуть вопрос сохранения территорий, считающихся жизненной необходимостью, в составе Республики Армения путем обмена, что полностью соответствует международной практике, прецедентам и, как процесс, логике демаркации»,- написал Абрамян в Facebook.