«Խստագույնս դատապարտում ենք ժողովրդի թիկունքում իրականացված գիշերային կապիտուլյացիոն գործարքը»․ Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ
16/05/2024 19:13
«Երեկ եւ այսօր որպես դիվանագիտական մեծ ձեռքբերում ներկայացված սահմանազատման եւ սահմանագծման այսպես կոչված գործընթացը ոչ այլ ինչ է, քան ադրբեջանական վերջնագրի անվերապահ կատարում։ Չնայած իշխանությունների կողմից թմբկահարվող անհոդաբաշխ արձանագրումներին, արդեն կասկածից վեր է, որ այս հակաիրավական գործընթացը լրջագույն հարված  է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը։
Վարչախմբի ղեկավարն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ գործընթացի շրջանակներում ստեղծվում է ոչ թե նոր սահման, այլ վերականգնվում է գոյություն ունեցող սահմանը՝ համաձայն Ալմա Աթայի հռչակագրի։ Եվս մեկ անգամ հարկ ենք համարում նշել, որ վերջինս չի կարող հիմք հանդիսանալ սահմանազատման եւ սահմանագծման համար, քանի որ չի պարունակում որեւէ քարտեզային նկարագիր։ Փոխարենը, օրվա իշխանությունները համառորեն շարունակում են անտեսել միակ իրավական հիմք ունեցող երկու գործընթացները.
Առաջինը՝ 1928-1929 թթ. Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդային հանրապետությունների Գերագույն խորհուրդների որոշումներով վավերացված քարտեզն է,
Երկրորդը՝ 1983-1988 թթ. ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի երեք որոշումների հիման վրա երկու խորհրդային հանրապետությունների միջեւ ձեւավորված հանձնաժողովների կատարած աշխատանքների եւ վերջնական ճշգրտումների ավարտին ստորագրված 182 արձանագրությունները՝ մանրամասն նկարագրերով։ Դրա արդյունքում փաստացի սահմանագծվել է հայ-ադրբեջանական 975 կմ երկայնքով ողջ սահմանը (ներառյալ Նախիջեւանը)։ Արձանագրությունների բնօրինակն ի պահ է հանձնվել ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի գեոդեզիայի եւ քարտեզագրության ինստիտուտին եւ մեկական օրինակ ուղարկվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդներին։ Արձանագրությունների հիման վրա ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի հսկողությամբ 1988 թ. հրատարկվել է պաշտոնական քարտեզ, ինչը բաց ու հասանելի էր բոլորին։
Այս ապօրինի գործընթացի արդյունքում Հայաստանն ունենում է 230 հեկտարի չափով տարածքային կորուստ, իսկ եթե դրան գումարվում են ներկայումս Ադրբեջանի փաստացի վերահսկողության տակ գտնվող Բերքաբերի ջրամբարն ու հարակից տարածքներն, ապա միայն այս հատվածում մեր երկիրը կորցնում է շուրջ 1100 հեկտար տարածք։
Դիվանագետների համահայկական խորհուրդը խստագույնս դատապարտում է ժողովրդի թիկունքում իրականացված գիշերային կապիտուլյացիոն գործարքը եւ ահազանգում է, որ նման կործանարար գործընթացի շարունակության պարագայում Հայաստանի Հանրապետությունը կրելու է կենսական եւ ռազմավարական նշանակության նոր կորուստներ։ Այս ապազգային գործելաոճի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ներկայիս վարչախմբի՝ այդ թվում հանձնաժողովի հայկական կողմի վրա։

Всеармянский совет дипломатов:  «Мы решительно осуждаем сделку о капитуляции, осуществленную ночью за спиной народа»
16/05/2024 19:59
Всеармянский совет дипломатов: «Мы решительно осуждаем сделку о капитуляции, осуществленную ночью за спиной народа»
Заявление Всеармянского совета дипломатов:
«Вчера и сегодня так называемый процесс демаркации и делимитации, преподносимый как большое дипломатическое достижение, является ничем иным, как безоговорочным выполнением азербайджанского ультиматума. Несмотря на бессвязные констатации властей, уже не подлежит сомнению, что этот незаконный процесс является серьезным ударом по территориальной целостности и суверенитету Армении.
Глава режима заявил сегодня на заседании правительства, что в рамках процесса не создается новая граница, а воспроизводится существующая, согласно Алма-Атинской декларации. Еще раз считаем необходимым отметить, что последняя не может быть основанием для демаркации и делимитации, так как не содержит никакого картографического описания. Вместо этого нынешние власти упорно продолжают игнорировать два процесса, имеющих единственную правовую основу:
Первый представляет собой карту, заверенную решениями Верховных Советов советских республик Армении и Азербайджана в 1928-1929 годах.
Второй, 182 протокола, подписанных по итогам работ и окончательных корректировок комиссий, образованных между двумя советскими республиками на основании трех решений Совета Министров СССР в 1983-1988 годах, с подробными описаниями. В результате была демаркирована вся 975-километровая армяно-азербайджанская граница (включая Нахичевань). Оригинал протоколов был передан на хранение в Институт геодезии и картографии Совета Министров СССР, а по одному экземпляру направлен в Верховные Советы ССР Армении и Азербайджана. На основании протоколов под надзором Совета Министров СССР в 1988 году была издана официальная карта, которая была открыта и доступна каждому.
В результате этого незаконного процесса Армения имеет территориальные потери в 230 гектаров, а если добавить Беркаберское водохранилище и прилегающие территории, которые в настоящее время находятся под фактическим контролем Азербайджана, то наша страна теряет только в этом участке около 1100 гектаров территории.
Всеармянский совет дипломатов решительно осуждает сделку о капитуляции, осуществленную ночью за спиной народа, и предупреждает, что в случае продолжения такого губительного процесса Республика Армения понесет новые потери жизненно важного и стратегического значения. Вся ответственность за столь антинациональный образ работы ложится на нынешний режим, в том числе на армянскую сторону комиссии.