ՀՀ կառավարությունն Արցախի ժողովրդի վերաբերյալ որոշումները կայացնում է առանց ռազմավարության, նպատակն Արցախի էջը մեկընդմիշտ փակելն է. Արտակ Բեգլարյան
17/05/2024 15:23
«Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միություն» ՀԿ նախագահ, Արցախի նախկին ՄԻՊ և նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ թվարկելով արցախցիների բնակապահովման ծրագիրն ունի մի քանի հիմնարար խնդիրներ։
Նա մասնավորապես գրել է. «ՀՀ կառավարության կողմից երեկ ընդունված՝ արցախցիների բնակապահովման ծրագիրն ունի մի քանի հիմնարար խնդիրներ, մասնավորապես՝
1. Այս ու մնացած բոլոր որոշումներն այդպես էլ չընդունվեցին հանրային քննարկումների արդյունքում, այլ՝ նախագիծը մշակվեց ու շրջանառվեց գաղտագողի կերպով՝ խախտելով ներառականության ու ժողովրդավարության թե՛ ներպետական օրենսդրությունը, թե՛ միջազգային սկզբունքները: Մեր հասարակական ճնշման ներքո մարտին մի քանի օր քննարկումների իմիտացիա արեցին որոշ խմբերի հետ, բայց անհատ արցախցիների հետ կայացած այդ հանդիպումները շատ հեռու էին ներառականությունից: Ավելին, իշխանությունները լրիվությամբ անտեսեցին նաև Արցախի ժողովրդի կարիքների ապահովման նախաձեռնության ներկայացուցիչների շարունակական պատրաստակամությունն՝ աջակցելու ծրագրի մշակման աշխատանքներին:
2. Ակնհայտ է, որ ՀՀ կառավարությունը Արցախի ժողովրդի վերաբերյալ որոշումները կայացնում է առանց ռազմավարության, իսկ ավելի ճիշտ` մի շարք հիմքեր կան պնդելու, որ եղած ռազմավարությունը արտագաղթը խթանելն ու Արցախի էջը մեկընդմիշտ փակելն է:
3. Հաստատված ծրագիրը սկզբունքային խնդիրներ ունի ընտրված մոտեցումների առումով, որոնք չեն լուծելու ո՛չ Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի թեմայի պահպանման հարցը, ո՛չ տեղահանված անձանց մեծամասնության մարդասիրական խնդիրները, ո՛չ էլ ՀՀ ժողովրդագրական խնդիրները: Ավելի մանրամասն կարծիքս կհայտնեմ առաջիկա օրերին, երբ հասցնեմ ավելի խորությամբ ուսումնասիրել ու վերլուծել հրապարակված նյութերը»:

Артак Бегларян: Правительство Армении принимает решения относительно народа Арцаха без стратегии, цель – окончательно закрыть страницу Арцаха
17/05/2024 20:18
Стратегия правительства Армении относительно арцахцев заключается в поощрении эмиграции и полном закрытии страницы Арцаха, написал на своей странице в Facebook экс-омбудсмен и экс-госминистр Арцаха Артак Бегларян.
Он, в частности отметил: «Программа жилищного обеспечения арцахцев, принятая вчера правительством Армении, имеет ряд принципиальных спорных моментов:
1. При принятии этого и всех других решений не было проведено общественное обсуждение, а просто был разработан проект и тайно распространен, нарушая как внутреннее законодательство, так и международные принципы инклюзивности и демократии. Под нашим общественным давлением они в течение нескольких дней в марте имитировали дискуссии с определенными группами, но эти встречи с отдельными жителями Арцаха были далеко не инклюзивными. Более того, власти полностью проигнорировали также постоянную готовность представителей инициативы по обеспечению нужд народа Арцаха поддержать работы по разработке программы.
2. Стратегия правительства Армении заключается в поощрении эмиграции и закрытии страницы Арцаха раз и навсегда.
3. Утвержденная программа имеет принципиальные проблемы с точки зрения выбранных подходов, которые не решат ни вопрос сохранения темы коллективного возвращения народа Арцаха, ни гуманитарные проблемы большинства вынужденных переселенцев, ни демографические проблемы Армении».