«Հոգևոր Հայաստանը պետք է հաղթի այս չկամեցած վիճակին»․ Բագրատ Սրբազանի խոսքին հոտնկայս ծափահարություններ հաջորդեցին
17/05/2024 18:28
«Մենք շատ վճռորոշ ժամանակներում ենք գտնվում, սեղանին է դրված մեր հայրենիքի ներկան, ոչ թե ապագան»,- բժշկական համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Բագրատ Սրբազանը՝ նշելով իր առաջնորդած պայքարի նպատակը նաև։
«Երբ Տավուշից սկսել ենք այս շարժումը և եկել, հասել ենք Երևան, մեր ծրագիրը մեկն է եղել՝ դադարեցնել այս ապօրինի  գործընթացը, որը սարսափելի դերակատարություն է ունենալու մեր կյանքում՝ ուղղակիորեն դառնալով մեր ստորացման վերջին աստիճանի սկիզբը, մեխը։ Այդ պատճառով ենք մենք դուրս եկել փողոց։ Արքեպիսկոպոս մարդ՝ որոշել է դուրս գալ փողոց․ անընդունելի է՝ բառիս բուն իմաստով։ Բայց սա ճիչ է ուղղակի, աղաղակ է, որ չի՛ կարելի այսպես»,- ասաց Սրբազանը։
Ո՞վ է հանդուրժելու այսքան նվաստացում, անկարելի է։ Սա համարեք աղաղակ, ճիչ, խոսքը շարունակեց Սրբազանը՝ հավելելով՝ լուծումը պետք է գտնվի։
«Դրա լուծումը մեկն է․ ստորացման, նվաստացման խորհուրդը պետք է վերանա մեր կյանքից։ Գռեհկությունը, սուտը, անընդհատ խաբելը միմյանց, պետք է վերանա։
Մենք ապաքինման կարիք ունենք, հաշտության կարիք ունենք՝ լայն հասարակական հաշտության։ Մենք արժեքների մասին պետք է խոսենք՝ ոչ հայհոյախառն լեզվով, որը հորդում է խորհրդարանի ամբիոնից, ամեն տեղից։
Տեսեք՝ ինչ  խոսք է թափվում մեր կյանք, սա ո՞ւմ համար է հաճելի և ընդունելի»,- ասաց նա։
Լուծմանը հասնելու ճանապարհին, ինչպես նշեց Բագրտ Սրբազանը, անելիքներ կան՝ խորհրդակցություններ, հանդիպումներ բոլոր ոլորտների, մասնագիտական բոլոր համայնքների ներկայացուցիչների հետ, որից հետո՝ մեծ հաանրահավաք, որտեղ էլ կներկայացվեն Ճանապարհային քարտեզն ու կնշվեն կոնկրետ քայլերը։
«Բոլորին անխտիր հանդիպելու ենք, որից հետո մեծ հանրահավաք ենք գումարելու և որոշակիորեն ասելու ենք՝ կոնկրետ ինչ է տեղի ունենալու և ինչ ենք անելու՝ մեր նպատակի ու ծարգրի համար։
Հոգևոր Հայաստանը  իր բոլոր արժեհամակարգային արտահայտություններով ու հատկանիշներով պետք է հաղթի այս չկամեցած իրավիճակին»,- ասաց Բագրատ Սրբազանը։
Հանդիպմանը ներկա բժիշկները նրա այս խոսքերը հոտնկայս ծափահարություննեով ողջունեցին, դահլիճից լսվեց՝ Ամեն։

«Духовная Армения должна победить эту нежелательную ситуацию»: Выступление Баграта Србазана сопровождалось бурными аплодисментами
17/05/2024 18:54
"Мы переживаем очень переломные времена, на столе настоящее нашей Родины, а не будущее", - сказал Баграт Србазан во время встречи с медицинским сообществом, также упомянув цель возглавляемой им борьбы.
"Когда мы начали это движение из Тавуша и приехали, дошли до Еревана, наш план заключался в том, чтобы остановить этот незаконный процесс, который сыграет ужасную роль в нашей жизни, непосредственно став началом последней стадии нашего унижения. Поэтому мы вышли на улицу. Архиепископ решил выйти на улицу: неприемлемо в прямом смысле этого слова. Но это просто крик, это крик о том, что так делать нельзя", - сказал архепископ.
Кто будет терпеть столько унижения? это невозможно. Считайте это криком, продолжил архепископ, добавив, что решение должно быть найдено.
«Есть только одно решение: советы унижения должны исчезнуть из нашей жизни. Пошлость, ложь, постоянный обман по отношению друг к другу должны исчезнуть.
Нам нужно исцеление, нам нужно примирение, широкое общественное примирение. Нам нужно говорить о ценностях, а не на языке ругательств, который льется с трибуны парламента, отовсюду.
Посмотрите, какие слова вливаются в нашу жизнь, для кого это приятно и приемлемо?" - сказал он.
На пути к решению, как отметил Баграт Србазан, есть дела: консультации, встречи с представителями всех сфер, всех профессиональных сообществ, а после этого будет большой общенародный митинг, где будет представлена ​​Дорожная карта и будут отмечены конкретные шаги.
"Мы встретимся со всеми без исключения, после чего созовем большой митинг и обязательно расскажем, что именно будет происходить и что мы будем делать для реализации нашей цели и программы.
Духовная Армения со всеми ее проявлениями и особенностями системы ценностей должна победить эту нежелательную ситуацию», - сказал Баграт Србазан.
Присутствовавшие на встрече врачи встретили слова архепископа громкими аплодисментами, из зала послышалось «аминь».