Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի հետ հանդիպման առաջարկ չի եղել, ՔՊ-ն նման օրակարգ չունի․ Սարգիս Խանդանյան
17/05/2024 16:46
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի հետ հանդիպելու առաջարկ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի ստացել, լրագրողներին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։
Նա նշեց, որ ՔՊ-ի օրակարգում նման հարց չկա։
«Առաջարկ չի եղել։ Երկրորդը՝ այն օրակարգը, որն ասացիք, բնականաբար, որևէ քննարկման չի կարող դրվել, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններով ձևավորել են իշխանություն, խորհրդարան, և խորհրդարանը ձևավորել է կառավարություն, կառավարությունը ունի ղեկավար և Հայաստանում իշխանությունը կարող է փոխվել միայն ժողովրդավարական լեգիտիմ ճանապարհով, այն է՝ ընտրությունների միջոցով։  Հաջորդ ընտրությունները 2026 թվականին են։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը Նիկոլ Փաշինյանն է, և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը և խմբակցությունը որևէ պարագայում չեն պատրաստվում այդ հարցը քննարկել»,- նշեց Խանդանյանը։
Հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկվե՞լ է Բագրատ Սրբազանի շարժման հետ կապված հարցը, Խանդանյանը պատասխանեց, թե վարչապետի հետ հաճախ են լինում հանդիպումներ, բայց այդ հարցով քննարկում չի եղել։

Саргис Ханданян: Предложения о встрече с архиепископом Багратом Галстаняном не поступало, у ГД нет такой повестки дня
17/05/2024 17:04
Фракция "Гражданский договор" не получила предложения о встрече с лидером движения "Тавуш во имя Родины" архиепископом Багратом Галстаняном, сообщил журналистам депутат фракции "Гражданский договор" Саргис Ханданян.
Он отметил, что такого вопроса в повестке дня "ГД" нет.
"Предложения не было. Во-вторых, повестка дня, о которой вы сказали, не может обсуждаться, потому что граждане Республики Армения сформировали власть, парламент, а парламент сформировал правительство, у правительства есть глава, и власть в Армении можно сменить только демократическим и легитимным путем, то есть путем выборов. Следующие выборы состоятся в 2026 году. Премьер-министром Республики Армения является Никол Пашинян, а партия "Гражданский договор" и фракция не собираются обсуждать этот вопрос ни при каких обстоятельствах", - сказал Ханданян.
На вопрос, обсуждался ли с Николом Пашиняном вопрос, связанный с движением Баграта Србазана, Ханданян ответил, что встречи с премьер-министром проводятся часто, но обсуждения этого вопроса не было.