Պետք է արձանագրենք նաև դրական զարգացումները. ապրիլին Հայաստանը և Ադրբեջանը վերջապես մեկնարկել են սահմանազատման աշխատանքները. Միրզոյան
Մայիսի 17-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի 133-րդ նախարարական նստաշրջանին և հանդես եկել ելույթով:
«Այս տարի մենք նշում ենք մեր կազմակերպության՝ Եվրոպայի խորհրդի 75-ամյակը: Իր կազմավորումից 75 տարի անց Եվրոպայի խորհուրդը շարունակում մնալ մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության պաշտպանության ոլորտում ամենակարևոր միջազգային կազմակերպություններից մեկը:
Հաշվի առնելով, որ մենք անցնում ենք դժվարին ժամանակաշրջանով, որտեղ հիմնարար սկզբունքների՝ ներառյալ ուժի չկիրառման նորմի խախտման շեմն անհանգստացնող կերպով բարձր է, կարևոր է, որ մենք վերահաստատենք այն արժեքները, որոնցով այս կազմակերպությունն առաջնորդվել է վերջին երեք քառորդ դարում:
Ցավոք, դա վերաբերելի չէ բոլոր անդամ պետություններին՝ թե՛ ներպետական ժողովրդավարական ինստիտուտների, թե՛ այլ երկրների հետ հարաբերությունների համատեքստում: Այս առումով Ռեյկյավիկի գագաթնաժողովից հետո մարդու իրավունքների և մարդասիրական առումով զգալի զարգացումներ են տեղի ունեցել Եվրոպայի խորհրդի աշխարհագրական գոտում՝ մասնավորապես Հարավային Կովկասում:
2023 թվականի սեպտեմբերին ինն ամիս տևած շրջափակումից հետո Ադրբեջանի ռազմական հարձակման հետևանքով աշխարհն ականատես եղավ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության բռնի տեղահանմանը, որն արձանագրվել է Մարդու իրավունքների հանձնակատարի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի փաստահավաք այցի արդյունքներով:
Միջազգային հանրության օգնությամբ Հայաստանի կառավարությունը կարողացել է հոգալ փախստականների կարճաժամկետ կարիքները: Մեկ այլ հրատապ մարդասիրական հարց է Ադրբեջանում անօրինաբար պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ազատման խնդիրը:
Միաժամանակ, մենք պետք է արձանագրենք նաև դրական զարգացումները: Ապրիլին Հայաստանը և Ադրբեջանը վերջապես մեկնարկել են սահմանազատման աշխատանքները՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, ինչը ողջունվեց բազմաթիվ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի կողմից:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ վերջին՝ մայիսի 10-11-ին Ալմաթիում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու հարցում՝ հիմնվելով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, ինչպես արձանագրած է Ալմա-Աթայի հռչակագրով, պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացում՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, ինչպես նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման գործընթացում՝ երկու երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, հիմնվելով հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա:
Մենք կարծում ենք, որ Եվրոպայի խորհուրդը կոնվենցիաների իր համակարգով կարևոր դեր ունի խաղալու Եվրոպայի ժողովրդավարական անվտանգությունն ապահովելու և իր աշխարհագրական գոտում ապրող բոլոր մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու գործում:
Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Լիխտենշտեյնին Նախարարների կոմիտեի աշխատանքները նվիրվածությամբ առաջներդելու համար և մաղթել ամենայն բարիք հաջորդ նախագահությանը՝ Լիտվային»։

Мирзоян: Следует также отметить позитивные сдвиги: В апреле Армения и Азербайджан, наконец, приступили к работам по делимитации границы
17 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в 133-й сессии Комитета министров Совета Европы.
Ниже представлена полная речь главы МИД Армении.
“Уважаемые коллеги,
дамы и господа,
В этом году мы отмечаем 75-летие нашей организации, Совета Европы. Через 75 лет после ее образования Совет Европы продолжает оставаться одной из самых важных международных организаций в области защиты прав человека и верховенства закона.
Учитывая, что мы переживаем трудное время, когда порог нарушения основополагающих принципов, включая норму неприменения силы, тревожно высок, важно, чтобы мы подтвердили ценности, которыми эта организация руководствовалась последние три четверти века.
К сожалению, это относится не ко всем государствам-членам, как в контексте внутригосударственных демократических институтов, так и в контексте отношений с другими странами. После саммита в Рейкьявике в географической зоне Совета Европы, в частности, на Южном Кавказе, произошли значительные изменения в области прав человека и в гуманитарной сфере.
После девятимесячной блокады в сентябре 2023 года в результате военного нападения Азербайджана мир стал свидетелем принудительного перемещения армянского населения Нагорного Карабаха, что было зафиксировано во время визита комиссара по правам человека для сбора фактов в октябре 2023 года.
Другим неотложным гуманитарным вопросом является проблема освобождения военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
Следует также отметить позитивные сдвиги. В апреле Армения и Азербайджан, наконец, приступили к работам по делимитации границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, что было приветствовано многими государствами и международными организациями, в том числе и генеральным секретарем Совета Европы.
После недавней встречи с министром иностранных дел Азербайджана, состоявшейся 10-11 мая в Алматы, Армения подтверждает свою приверженность достижению стабильного и прочного мира на Южном Кавказе на основе взаимного признания территориальной целостности, как это зафиксировано в Алма-Атинской декларации, процессу делимитации государственной границы на основе Алма-Атинской декларации, а также процессу разблокирования региональных коммуникаций под суверенитетом и юрисдикцией двух стран на основе принципов равенства и взаимности.
Мы считаем, что Совет Европы со своей системой конвенций сыграет важную роль в обеспечении демократической безопасности Европы и защите прав всех людей, проживающих в его географической зоне.
Пользуясь случаем, я хотел бы поблагодарить Лихтенштейн за самоотверженный вклад в работу Комитета министров и пожелать всего наилучшего следующему председательству — Литве.