Չկա հաշտություն՝ առանց արդարության և արդարադատության․ Բագրատ Սրբազան
Հայաստանի ու Արցախի հետ կապված բոլոր գործընթացները գործող իշխանությունները ժողովրդից թաքուն՝ մթության քողի տակ են տարել, շարունակաբար խաբել են ժողովրդին։ Այդ մասին ասաց Բագրատ Սրբազանը՝ Նեմեսիս» գործողության հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ դասախոս-գիտնականների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Պետք է  կասեցնենք ստի այս «շքերթը», որը մխրճել են հանրային կյանքի մեջ»,- ասաց Սրբազանը՝ դասախոսներին համարելով այս առաքելությունն իրականացնող կարևոր օղակ։
«Մեր այս շարժումը Ճշմարտության հաղթանակի մասին է։ Պիտի հաղթանակի Ճշմարտությունը, այլ կերպ չի կարող լինել։ Այսքան ներուժ ունեցող երկիրը, ժողովուրդը ինչպե՞ս կարող է այսքան մոլորված վիճակում մնալ։ Մոլորված՝ բառիս բուն իմաստով, նվաստացած, հարվածների տակ, անհանգիստ, թշնամությամբ, ատելությամբ»,- ասաց Սրբազանը՝ հավելելով՝ հաշտություն է պետք բերել։
«Բայց հիշեք՝ չկա հաշտություն՝ առանց արդարության և արդարադատության․ գոյություն չունի։ Եթե չեղավ դա, կլինի կեղծ։ Հաշտությունը զոհաբերություն է պահանջում»,- ասաց Սրբազանը։

Баграт Србазан: Без справедливости и правосудия не может быть примирения
Все процессы, связанные с Арменией и Арцахом, осуществлялись нынешними властями тайно от народа, под покровом тьмы, они постоянно обманывали народ. Об этом сказал архепископ Баграт Галастанян во время встречи с преподавателями и учеными у памятника героям операции "Немезида".
"Мы должны остановить этот "парад" лжи, внедренной в общественную жизнь", - заявил архепископ, считая преподавателей важным звеном в выполнении этой миссии.
«Это наше движение о победе Истины. Истина должна победить, иначе и быть не может. Как могут страна и народ с таким большим потенциалом оставаться в таком потерянном состоянии? Потерянные в истинном смысле этого слова, униженные, под ударами, беспокойные, с враждой, ненавистью", - сказал Србазан, добавив, что необходимо примирение.
«Но помните: не бывает примирения без справедливости и правосудия: не существует. Если этого не будет, то это будет ложное примирение. Примирение требует жертв", - сказал архепископ.