Ալիևն ուզում է ամբողջը և միանգամից, Նիկոլը տալիս է մաս-մաս և փուլերով․ Սա է «բանակցությունների» ողջ բովանդակությունը․ Արմեն Աշոտյան
18/05/2024 18:45
Ասքանազ Մխիթարյանը հարցրել է․ «Ինչպե՞ս կգնահատեք Միրզոյանի և Բայրամովի հանդիպումը  Ալմաթայում։ Ի՞նչ սպասել  նման բանակցություններից»։
Արմեն Աշոտյանը պատասխանել է․ «Բոլոր նմանատիպ բանակցությունները ունեն երեք հիմնական վտանգ՝ Հայաստանը ներկայացված է Նիկոլով, չկան միջազգային միջնորդներ, ուստի չկան միջազգային երաշխիքներ։ Այս արտասովոր, ես կասեի` հանցավոր ալգորիթմը պետք է կոտրել, հատկապես` առաջին կետով։ Հակառակ դեպքում շարունակվելու է նույն սցենարը։
Ադրբեջանի և Նիկոլի միջև գործող սխեման պարզ է. Ալիևն ուզում է ամբողջը և միանգամից, Նիկոլը տալիս է մաս-մաս և փուլերով։ Սա է  նման «բանակցությունների» ողջ բովանդակությունը։
Մի առանձին ողբերգություն էլ այն է, որ Հայաստանը որպես ԱԳ նախարար ներկայացնող անձը անգամ խորհրդարանական  դիվանագիտության մակարդակում չէր փայլում, ուստի մի զարմացեք, թե ինչու էր նա զմայլվում Ալմաթայի հռչակագրին նվիրված ցուցափեղկով։
Զավեշտի շարքից է նաև, որ նա  «դասալիք» է անվանում Նիկոլի հետ  անհամաձայնություն հայտնած և իրենց պաշտոնները թողած դիվանագետներին, բայց այդ նույն Նիկոլի մոտ, ով հենց նույն օրերին հրապարակավ հրաժարվեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի համար պայքարից, նախարար է աշխատում»։

Армен Ашотян: Алиев хочет все и сразу, Никол дает по частям и поэтапно: Вот и все содержание «переговоров»
Асканаз Мхитарян спросил: «Как бы вы оценили встречу Мирзояна и Байрамова в Алматы? Чего ожидать от таких переговоров?»
Армен Ашотян ответил: «Все подобные переговоры таят в себе три основные опасности: Армения представлена ​​через Никола, международных посредников нет, поэтому нет и международных гарантий. Этот необычайный, я бы сказал преступный алгоритм надо сломать, особенно с первым пунктом. В противном случае будет продолжаться тот же сценарий.
Схема между Азербайджаном и Николом проста. Алиев хочет все и сразу, Никол дает по частями и поэтапно. Вот и все содержание подобных «переговоров».
Отдельная трагедия в том, что человек, представлявший Армению на посту министра иностранных дел, не блистал даже на уровне парламентской дипломатии, поэтому не удивляйтесь, почему он восхищался витриной, посвященной Алматинской декларации.
Иронично и то, что дипломатов, несогласных с Николом и покинувших свои посты, он называет «дезертирами», но у того же Никола, который в те же дни публично отказался от борьбы за суверенную территорию Армении, он работает министром.